Dışişleri'nden Myanmar'daki şiddete kınama

Dışişleri'nden Myanmar'daki şiddete kınama

Dışişleri Bakanlığı, Myanmar'da darbe karşıtı gösterilerde artan can kayıplarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Myanmar'da darbe karşıtı gösterilerde artan can kayıplarına ilişkin yazılı açıklama yaparak "Ordu birliklerince yapılan müdahalelerde şimdiye kadarki en büyük can kaybının yaşanmasından büyük üzüntü duyuyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, "Myanmar'da sivillere yönelik bu aşırı şiddeti kuvvetle kınıyoruz" denildi. 

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Uluslararası toplumun tüm çağrılarına karşın Myanmar’da darbe rejiminin sivil halka karşı uyguladığı ölümcül şiddetin daha da artırmakta olduğunu kaygı ile izliyoruz. Nitekim bugün (27 Mart) Silahlı Kuvvetler Günü'nde ordu birliklerince yapılan müdahalelerde şimdiye kadarki en büyük can kaybının yaşanmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Myanmar'da sivillere yönelik bu aşırı şiddeti kuvvetle kınıyoruz. Sivillere yönelik bu tür eylemlerin derhal sonlandırılmasına, göz altına alınan tüm seçilmiş liderlerin, siyasi şahsiyetlerin ve sivillerin derhal serbest bırakılmasına, demokrasiye dönüş için gerekli adımların atılmasına yönelik çağrımızı bu vesileyle yineliyoruz."