Covid-19 geçirenlere 'beyin sisi' uyarısı

Covid-19 geçirmiş kişilerin enfeksiyondan aylar sonra bilişsel bozukluklar yaşayabileceğini ortaya koyan yeni bir çalışma ile "beyin sisi" uyarısı geldi. Beyin sisi, düşünme ve konsantre olma zorluğu görülen sorunlar arasında yer alıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2021 11:41
Covid-19 geçirenlere 'beyin sisi' uyarısı

JAMA Network Open tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, Covid-19 bulaşmış bireylerin yaklaşık dörtte birinin, hastalığa yakalandıktan aylar sonra hafıza ve odaklanma sorunları yaşadığını söylüyor.

740 hasta incelendi

New York’ta 740 hastayı inceleyen araştırmacılar, daha önce Covid-19 geçirmiş kişilerin çoklu görevlerde sorun yaşama gibi durumlarla mücadele etmelerinin nispeten yaygın olduğunu ortaya çıkardı. Sputnik'te yer alan habere göre, New York’taki Icahn Tıp Okulu’ndaki araştırmacıların yaptıkları çalışmalarda görev alan Jacqueline Becker, "Bu çalışmada, hastaların Kovid-19’a yakalanmalarından birkaç ay sonra nispeten yüksek bir bilişsel bozulma yaşandığını gördük. Hatırlamadaki bozukluklar hastaneye yatan hastalar arasında baskındı" dedi.

Çalışma, hastaların Nisan 2020 ile Mayıs 2021 arasında test edildiğini söylüyor. Hastaların herhangi bir demans öyküsü yoktu. Araştırmacılar, hastalığa yakalandıktan yaklaşık yedi veya sekiz ay sonra hastaların bilişsel bozulma belirtileri gösterdiğini buldular.