Bunlar Dünyanın En Güçlü Orduları...TÜrkiye'nin Yeri Kaçıncı Sırada?

Bunlar Dünyanın En Güçlü Orduları...TÜrkiye'nin Yeri Kaçıncı Sırada?
Hangi ülkelerin dünyanın en güçlüleri listesine girdiğini ve en güçlülere doğru ilerlediğini görmek için okumaya devam edin.

En Güçlülülere Doğru İlerliyor...

Hangi ülkenin en güçlü orduya sahip olduğunu gerçekten belirlemenin tek yolu topyekun bir savaşta ancak bielirlenir ve umarız bunu hiçbir zaman öğrenmek zorunda kalmayız.

Yargılanacak gerçek bir savaş yoksa, birisi dünyanın en güçlü ordusuna kimin sahip olduğunu nasıl belirleyebilir? Bir ülkenin milislerindeki asker sayısı mı? Veya bir ülkenin kendini savunmak için geliştirdiği teknoloji türleri mi? Ya da belki askeri harcama bütçeleri?
Yukarıda belirtilen faktörleri göz önünde bulundurarak, Global Fire Power, The Credit Suisse Report ve Nation Master gibi kaynaklar, dünya çapındaki askeri güçleri iyi düzeyde bir kesinlikle sıralamamıza olanak sağladı.

Peru

peru.jpg

Sadece 30 milyon nüfuslu bir ülke için Peru'daki ordu, 100.000 aktif personel ve anında hizmete girmeyi bekleyen 268.000 yedek askerle oldukça büyük.
Peru, saldırı helikopterleri, saldırı uçakları ve hava desteğinin yanı sıra savaş savaş uçaklarını da içeren aktif bir hava kuvvetine sahiptir. Ülkenin kara desteği 300 muharebe tankı, zırhlı savaş aracı ve roket projektörlerinin yanı sıra çekili ve kundağı motorlu topçu desteği sunuyor. Ülke ayrıca fırkateynler, devriye gemileri, korvetler ve altı denizaltıdan oluşan küçük bir deniz kaynağı da sunuyor. Ordunun bütçesi yıllık 820 milyon doların hemen kuzeyinde.

Hollanda

hollanda.jpg

Sadece 17 milyonluk nüfusuyla Hollanda ülkesi, 42.705 aktif personel ve 10.500 yedek askerden oluşan makul büyüklükte bir orduya sahipti.
Yeterli büyüklükte bir askeri güce sahip olan ülke, az sayıda savaş uçağını, saldırı uçağını, 29 saldırı helikopterini ve destek nakliyesini barındırabiliyor. Ülkenin ordusunda 144 muharebe tankı bulunuyor ve kara desteğinin büyük bir kısmı için zırhlı savaş araçlarına ve kundağı motorlu toplara güveniyor. Hollanda'da bir uçak gemisi bulunmuyor ancak ek deniz desteği için fırkateynler, dört korvet savaş gemisi, devriye gemisi ve dört denizaltı bulunuyor. Ülkenin askeri bütçesi 12,6 milyar dolar.

Tayvan

tayvan.jpg

Çin'in sürekli olarak Tayvan'ı işgal etme tehdidinde bulunduğu bir ortamda, ada devletinin ordusunun gücünü artırmak için çok çalışması şaşırtıcı değil. Devletin 300.000 aktif askeri ve 1.675.000 yedek askerinin yanı sıra 815 hava aracı, 102 donanma gemisi ve 2.005 tankı bulunuyor.
Askeri stajyerler, askeri programları tamamlamadan önce zorlu testlerden geçerler. Örneğin Deniz Piyadeleri'ndeki stajyerler Zuoying'deki "Cennete Giden Yol" testinde 50 metrelik sivri mercanlar ve kayalar boyunca emeklemek zorundalar. Tayvan, ordusuna yılda 19,2 milyar dolar harcıyor.

İsviçre

isvicre.jpg

Eğer herkes sadece İsviçre olsaydı bu listeye gerek kalmazdı. Ülke 8,2 milyon insana ev sahipliği yapıyor ve yalnızca 21.000 kişi ülkenin aktif ordusunda görev yapıyor. İlave 120.000 kişi de ülkenin askeri rezervlerinin bir parçası.

İsviçrelilerin herhangi bir saldırı helikopteri içermeyen küçük bir hava indirme ordusu var. Ülke, aynı derecede küçük bir hava taşıma cihazları alt kümesi tarafından desteklenen az sayıda savaş uçağına ve saldırı uçağına ev sahipliği yapıyor. İsviçre ordusunun çoğunluğu 224 savaş tankı ve çok sayıda zırhlı savaş aracından oluşuyor. Konumu göz önüne alındığında, İsviçre herhangi bir deniz kuvvetine sahip değildir. Her yıl askeri harcamalara 4,1 milyar dolar harcanıyor.


Norveç

norvec.jpg

Norveç ülkesinde beş milyondan biraz fazla insanın yaşadığı bölgede, yalnızca 26.500 aktif çalışanı ve yedeklerde bekleyen 46.000 kişiden oluşan küçük bir ordu bulunuyor.

Ülke küçük olmasına rağmen, küçük bir saldırı uçağı alt kümesinin ve nakliye sistemlerinin yanında çalışan 57 savaş uçağı işletiyor. Ülkede herhangi bir saldırı helikopteri bulunmuyor. Ülkenin kara desteğine odaklandığı nokta arasında 136 muharebe tankı, zırhlı savaş aracı ve bazı kundağı motorlu ve çekili toplar yer alıyor. Norveç'in küçük donanması, fırkateyn desteği, mayın savaş gemileri, devriye gemisi ve altı denizaltıya destek içermektedir. Norveç'in askeri bütçesi 6,2 milyar dolar.

Arjantin

arjantin.jpg

Arjantin ülkesi yaklaşık 44 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ancak ülke rezervlerinde bekleyen 52.720 kişiyle yalnızca 75.000 aktif askeri personel ülkenin programlarını destekliyor.

Ülkede 86 savaş uçağı ve küçük bir grup saldırı uçağının yanı sıra beş saldırı helikopteri bulunuyor. Ülkenin 430 muharebe tankı, zırhlı savaş aracı, roket projektörü ve hem kundağı motorlu hem de çekilen toplardan oluşan yer desteği ise daha sağlam. Arjantin aynı zamanda muhripler, devriye gemileri, dokuz korvet ve üç denizaltı dahil olmak üzere az sayıda donanma destek aracına da ev sahipliği yapıyor. Arjantin'in yıllık askeri bütçesi yılda 5,6 milyar dolardır.


Meksika

meksika.jpg

Meksika'nın yaklaşık 124 milyonluk nüfusuna rağmen ülkenin ordusu yalnızca 273.000 aktif personel ve 110.000 yedek üyeyle nispeten küçüktür.

Meksika'da 58 savaş uçağı ve bir avuç başka saldırı uçağı bulunuyor. Ülke nakliye uçaklarına odaklanmış durumda ve saldırı helikopterlerinden de yoksun. Meksika ordusu 567 muharebe tankı ve yalnızca bir avuç zırhlı savaş aracından oluşuyor. Ülkede bazı çekili ve kundağı motorlu toplar kullanılıyor. Meksika'nın bir uçak gemisi olmasa da, fırkateynlerin, mayın savaş gemilerinin, devriye gemilerinin ve yedi korvet savaş gemisinin işletilmesinden ve bakımından ülkenin ordusu sorumludur. Meksika askeri varlıklara yılda 10,07 milyar dolar harcıyor.


Malezya

malezya.jpg

Malezya'nın nüfusu yaklaşık 31 milyondur ve askeri gücünde 110.000 aktif personel ve 310.000 yedek personel bulunmaktadır. Malezya, 44 savaş uçağı ve sınırlı miktarda hava desteği ve eğitim uçağıyla desteklenen bir avuç saldırı helikopterinden oluşan küçük bir filoya sahipti.

Ülke daha çok 64 muharebe tankı ve zırhlı savaş aracının yanı sıra çekili top ve roket projektörlerine odaklanmış durumda. Malezya herhangi bir uçak gemisi işletmemektedir ancak bir avuç fırkateyn, dört korvet, iki denizaltı, devriye gemisi ve mayın savaş gemisi sayesinde deniz yoluyla desteklenmektedir. Ülkenin askeri bütçesi yıllık 4,69 milyar dolardır.

Çek Cumhuriyeti

cek.jpg

Ülkede 10,6 milyon nüfusa sahip olan Çek Cumhuriyeti, yalnızca 29.050 üyeden oluşan çok küçük bir orduya sahiptir ve bunların 22.000'i bölgenin aktif askeriyesinin bir parçasıdır.

Çek Cumhuriyeti'nde az sayıda savaş uçağı, saldırı helikopteri ve hava destek aracı bulunmaktadır; bunlar arasında 31 savaş uçağı ve 24 saldırı helikopteri bulunmaktadır ve bunların bakımı bir avuç askeri çalışan tarafından yapılmaktadır. Ülkenin çabalarının çoğu 123 muharebe tankı, zırhlı savaş aracı ve kundağı motorlu ve çekilen toplara odaklanıyor. Almanya ile Slovakya arasında yer alan ve denize kıyısı olmayan bu ülkenin donanma gücü bulunmuyor. Ülkenin her yıl toplam askeri harcaması 1,16 milyar dolardır.


Myanmar

myanmar.jpg

Yaklaşık 57 milyon nüfusa sahip Myanmar ülkesi, 406.000 aktif personel ve yedeklerde 110.000 kişiyle nispeten küçük bir orduya sahip.

Hava gücü açısından Myanmar'da 128 savaş uçağı, çeşitli saldırı uçakları, 10 saldırı helikopteri ve destek nakliye araçları bulunuyor. Ülkenin kara desteği, savaş tankları, zırhlı savaş araçları ve çok sayıda kundağı motorlu ve çekili topçu seçenekleriyle çok daha güçlü. Ülke ayrıca, ülkenin kendi silahlı kuvvetlerinden daha üst sıralarda yer alan bazı askeri güçlerde bile bulunmayan roket projektörleri de sunuyor. Ülkenin askeri harcaması yılda 7,07 milyar dolardır.

Ukrayna

ukrayna.jpg

44,2 milyon nüfusuyla Ukrayna'nın askeri gücü başlı başına etkileyicidir. Ülke, yalnızca 182.000'i aktif askeri olmak üzere 1,2 milyon askeri personele ev sahipliği yapıyor. Ülke bir milyonluk bir sunucuya sahipti.

Ukrayna, saldırı helikopterleri, nakliye gemileri ve eğitim araçlarının yanı sıra 188 savaş uçağı içeren aktif bir hava indirme bölümüne sahiptir. Ülkenin kara desteği çok daha büyük; 3.784 muharebe tankı ve zırhlı savaş aracının yanı sıra çekilen ve kundağı motorlu toplara odaklanılıyor. Ülkenin donanması, yalnızca bir avuç fırkateyn, devriye gemisi, mayın savaş gemisi ve tek bir korvet savaş gemisiyle neredeyse yok denecek kadar az. Ülkenin askeri bütçesi 2,07 milyar dolar.


İsveç

isvicre-001.jpg

İsveç, yalnızca 10 milyonluk nüfusuyla tarafsız bir ülkedir. Dünya çapındaki müttefiklerinin desteğiyle ülke, 21.875'i ülkenin silahlı kuvvetlerinde aktif olmak üzere yalnızca 43.875 personelden oluşan ordusuna aktif bir vurgu yapmadı.

İsveç ordusu, az miktarda hava taşıma aracıyla desteklenen 138 savaş uçağı ve saldırı helikopteriyle çoğunlukla hava odaklıdır. Ülkede ayrıca 160 savaş tankı ve zırhlı savaş aracından oluşan küçük bir grup bulunuyor ancak çekilen veya kundağı motorlu toplarla desteklenmiyor. İsveç donanmasında herhangi bir uçak gemisi bulunmuyor ancak ülke beş denizaltıdan oluşan bir denizaltı bölümünü işletiyor. İsveç donanmasında ayrıca dokuz korvet yer alıyor. İsveç'in silahlı kuvvetler bütçesi 6,7 milyar dolar.

Yunanistan

yunanistan.jpg

11 milyondan az nüfusuyla Yunanistan, 161.500'ü ülkenin aktif ordusunda görev yapan 413.750 üyeden oluşan şaşırtıcı derecede büyük bir orduya sahip.

Yunanistan'da 308 savaş ve saldırı uçağı bulunuyor ve ülkede bazı nakliye uçakları ve eğitmenlerin yanı sıra 29 saldırı helikopteri de işletiliyor. Yer desteği, 1.244 muharebe tankı, çok sayıda zırhlı araç, kundağı motorlu ve çekili topçu ve roket projektörlerini işleten Yunanistan ordusunun ana odak noktasıdır. Açık sulara yakın olmasına rağmen ülkede herhangi bir uçak gemisi bulunmuyor ancak bölgenin korunmasına yardımcı olan 11 denizaltı bulunuyor. Ülkenin bütçesi yıllık 10,39 milyar dolardır.

İspanya

ispanya.jpg

İspanya'da 49 milyona yakın insan yaşıyor ancak bu dost ülke, nüfusu daha az olan bazı ülkelerin askeri gücünü oluşturabilmiş değil. Yalnızca 170.000 askeri personel bulunmaktadır ve bunların 124.000'i aktif tam zamanlı görevlerde görev yapmaktadır.

İspanya'nın 151 savaş uçağı ve saldırı uçağının yanı sıra altı saldırı helikopteri ve nakliye uçağından oluşan küçük bir hava kuvveti var. Ülkede ayrıca 552 numaralı muharebe tanklarının yanı sıra zırhlı savaş araçları, kundağı motorlu ve çekili toplar da faaliyet gösteriyor. Küçük boyutuna rağmen ülkede bir uçak gemisi, dört denizaltı ve devriye uçağı da bulunuyor. Donanmasında ayrıca mayın savaş gemileri ve fırkateynler de bulunuyor. İspanya, askeri makinesinin bakımı için yılda 25,5 milyar dolar harcıyor.

Kanada

kanada.jpg

Kanada, yüzölçümü bakımından Amerika Birleşik Devletleri'nden oldukça büyük olmasına rağmen, ülke nüfusunun yalnızca 1/10'unu barındırmaktadır. Kanada'da yaşayan 36 milyon kişiden sadece 79.000'i aktif askeri personeldir. Ancak bu rakamlara rağmen Kanada dünyanın en güçlü orduları arasında yer alıyor.

Toplam 111.000 askeri personelin yanı sıra yaklaşık 426 hava aracı, 181 tank ve 4 denizaltısı bulunmaktadır. Güçlü araç ve teknolojilerine rağmen Kanada barışçıl bir yaklaşım benimsiyor. Aslında ülke, savaştan zarar gören ülkelerde barışın yeniden sağlanmasına yardımcı olmak için yıllar boyunca gösterilen çabaların takdiri olarak 1988 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Kanada'nın yıllık askeri bütçesi yılda 21 milyar dolardır.


Almanya

almanya.jpg

1940'ta Almanya'da saldırıları gerçekleştirmek için 3,5 milyondan fazla adamın yanı sıra binlerce tank ve topçu vardı. Ancak dünya savaşlarından sonra bu sayılar azaldı ve 1955'te Bundeswehr olarak da bilinen modern Alman ordusu kuruldu.

Rakamlar bugün bu kadar net olmasa da, Almanya hâlâ dünyanın en güçlü ve en donanımlı gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Ülkede 60.000 asker, 325.000'den fazla aktif personel, 408 tank, 676 hava aracı ve beş denizaltı bulunuyor. Son yıllarda Alman ordusu aslında boyutunu küçültmek için çalışıyor. Ülke artık erkeklerin 18 yaşına geldiklerinde orduya katılmasını gerektirmiyor ve ABD'ye benzer bir gönüllülük tarzını benimsiyor. Almanya her yıl askeri harcamalara 49 milyar dolar harcıyor.

Cezayir

cezayir.jpg

Cezayir, 40 milyonun biraz üzerinde bir nüfusa ve 800.000'in biraz altında bir orduya sahip. Ülkenin aktif ordusu 420.000 kişiden oluşuyor ve askeri sunucunun geri kalanı yedek rollerde.

Cezayir savaş uçaklarına ve 134 saldırı helikopterine ev sahipliği yapıyor. Ülke, çabalarının çoğunu, zırhlı savaş araçlarıyla desteklenen 1.105 muharebe tankını içeren kara desteğine ve hem karadan karaya hem de karadan havaya desteğe odaklıyor. Cezayir herhangi bir uçak gemisi işletmiyor ve dört denizaltı ve sekiz korvet savaş gemisine odaklanıyor. Ülkenin askeri bütçesi yılda 4,99 milyar dolardır.

Suudi Arabistan

suudi.jpg

28 milyonun biraz üzerindeki nüfusuyla Suudi Arabistan, 231.000'i aktif askeri olmak üzere 256.000 personeliyle nispeten küçük bir askeri varlık sunuyor.

Orta Doğu'daki varlığını sürdürmek için ülke, çoğu ABD askeri kompleksinden alınan 287 savaş savaş uçağını işletiyor. Saldırı helikopterleri ve savaş uçakları da ülkenin güçleri arasında yer alıyor. 1.055 muharebe tankı ve ek zırhlı araç, ülkenin ordusunun ana kara kuvveti mekaniği olmasına rağmen, bunlar aynı zamanda çekilen ve kundağı motorlu topları da kullanıyor. Suudi Arabistan ordusu, yalnızca birkaç devriye gemisi ve dört korvet savaş gemisiyle büyük ölçüde yok. Suudi Arabistan her yıl savunmaya 39,2 milyar dolar harcıyor.


İran

iran.jpg

İran'da yaklaşık 83 milyon insan yaşıyor ve ülke, 534.000'i ülkenin aktif ordusunda görev yapan 934.000 personelden oluşan nispeten büyük bir orduya sahip.

Geçtiğimiz birkaç on yılda İran, 407 savaş uçağı, 100 saldırı helikopteri ve eğitim uçağından oluşan oldukça sağlam bir ordu inşa etti. Ülke aynı zamanda 2.895 muharebe tankına, zırhlı savaş aracına ve çekili toplara da ev sahipliği yapıyor. İran'ın aktif bir Donanması olmasına rağmen, ülke uçak gemilerinden yoksundur ve bunun yerine 28 denizaltıya, mayın savaş gemisine, devriye gemisine ve iki korvet savaş gemisine güvenmektedir. İran ordusunun büyümesine ilişkin endişeler dünya liderleri arasında düzenli olarak tartışılan bir konu. İran büyüyen askeri gücüne yılda 10 milyar dolar harcıyor.


Hindistan

hindistan.jpg

Güney Asya'da yer alan Hindistan, dünyanın yedinci büyük ülkesidir. Hindistan'da çok sayıda insan ikamet ediyor ve nüfus o kadar büyük ki, nüfus bakımından Çin'den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Hindistan büyüklüğünde bir ulus varken, Hindistan'ın büyük bir ordusu olduğu düşünülebilir. Hindistan'ın nüfusu 1.251.695.584 olduğundan bu durum sürpriz olmamalı. Bu milyarlarca insandan 1.325.000'i aktif asker, 2.143.000'i ise yedek askeri personeldir. Hindistan'da 2.086 hava aracı, 6.464 tank ve 202 gemi bulunuyor. Hindistan'ın muazzam askeri bütçesi toplam 42,84 milyar dolardır.


Kuzey Kore

kuzey-kore.jpg

Kuzey Kore'nin 6,4 milyon kişilik askeri varlığı var; bu, 25 milyonluk nüfusa sahip bir ülke için inanılmaz derecede büyük bir rakam. Herhangi bir zamanda Kuzey Kore hükümeti için 945.000 aktif askeri personel çalışıyor.

Kuzey Kore'nin yetenekleri, ülkenin nükleer yetenekler geliştirdiğinin yakın zamanda anlaşılmasıyla birlikte büyümeye devam ediyor. Ülke 661 savaş uçağına, bir avuç saldırı helikopterine ve diğer hava gücüne ev sahipliği yapıyor. Ülkede ayrıca 3.500 muharebe tankı işletiliyor ve diğer teknolojilerin yanı sıra kundağı motorlu toplar ve roket projektörleri kullanılıyor. Kuzey Kore, büyüyen bir Donanmaya sahip ancak 13 fırkateyn ve 70 denizaltıya sahip olmasına rağmen uçak gemisi teknolojisinden yoksun. Ülkenin yıllık bütçesi bilinmiyor ancak ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) %22'sini oluşturduğuna inanılıyor.


Avustralya

avustralya.jpg

Eğlenceli gerçek: 1930'larda Avustralya ordusu Batı Avustralya'daki emu nüfusuna karşı savaş açtı ve kaybetti. Ancak bu utanca rağmen Avustralya bugün dünyanın en güçlü ordularından birine sahip.

Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri boyut olarak benzer olmasına rağmen Avustralya'nın ordusu nispeten küçüktür. Aslında ülkede yalnızca 58.000 aktif üye var ve yedekte 44.240 üye daha var; ayrıca 408 hava aracı, 59 tank ve savaşa hazır 52 gemi var. Avustralya'nın ordusu birçok alanda diğer ülkelere göre çok daha zayıftır, ancak saldırı helikopterleri ve denizaltıların altındaki arazi sayesinde üst sıralarda yer alır. Avustralya ordusuna her yıl 26,9 milyar dolar harcanıyor.

Tayland

tayland.jpg

Eski adıyla Siam olarak bilinen Tayland, dünyanın en kalabalık 20. ülkesidir. Çinhindi yarımadasının ortasında yer alan Tayland, çok sayıda eyaletin yanı sıra birkaç küçük adaya bölünmüştür.

Tayland silahlı kuvvetlerinde 400.000'den fazla tam zamanlı personelin yanı sıra binlerce yedek askerin yanı sıra 772 tank, 551 uçak aracı ve 81 deniz gemisi bulunuyor. Son yıllarda Tayland ordusu, Irak ve Doğu Timor gibi bir dizi uluslararası barışı koruma misyonunda yer aldı. Ülke ayrıca Darfur ve Sudan'daki vatandaşlara yardım etmek için yaklaşık 1000 asker göndermeyi planlıyor. Tayland yıllık askeri harcamalarına 5,2 milyar dolar harcıyor.


Polonya

polonya.jpg

Polonya, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın işgal ettiği ilk ülke oldu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Polonya toparlanma sürecine girdi ve tarihin tekerrür etmesine izin vermemeye çok kararlıydı.

Polonya günümüzün en güçlü askeri ülkelerinden biridir. Ülkenin silahlı kuvvetlerinde 120.000 aktif üye ve ilave 515.000 yedek üye bulunuyor. Polonya'da ayrıca 1.009 tank, 461 hava aracı ve 83 deniz aracı bulunuyor. Polonya ordusunu oluşturan dört kol da gücüne katkıda bulunuyor: Deniz Kuvvetleri, Özel Kuvvetler, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri. Ülkenin yıllık askeri bütçesi 12 milyar dolardır.


Brezilya

brezilya.jpg

Brezilya ülkesi, 1,6 milyon personelden oluşan bir yedek orduya sahip yaklaşık 206 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Ülkenin silahlı kuvvetleri, yalnızca 335.000'lik aktif bir nüfus sunuyor ve bu, ülke nüfusuna göre nispeten küçük.

Brezilya'daki aktif askeri büyüklük küçük olsa da ülke, 13 saldırı helikopteri ve çok sayıda genel nakliye gemisinin yanı sıra görev yapan 224 savaş uçağına ev sahipliği yapıyor. Askeri personel ayrıca 581 muharebe tankı, zırhlı savaş aracı ve roket projektöründen oluşan bir filonun bakımından da sorumludur. Brezilya'da tek bir uçak gemisi, yedi denizaltı ve beş korvet savaş gemisi bulunuyor. 110 milyondan fazla işgücüyle ülke aynı zamanda savaş zamanı yeteneklerini de çok hızlı bir şekilde ölçeklendirme kapasitesine sahip. Brezilya'nın askeri ihtiyaçlarına her yıl 27 milyar dolar harcanıyor.


Vietnam

vietnam.jpg

Vietnam 95,2 milyon insana ev sahipliği yapan devasa bir ülke. Ülkenin aktif askeri personeli toplam 5,5 milyon kişidir ve yaklaşık 500.000 aktif erkek ve kadın, ülkenin çeşitli askeri şubelerinde görev yapmaktadır.

Ülkenin ordusunda tahmini 189 savaş uçağı ve bir avuç saldırı helikopteri bulunuyor. Vietnam ayrıca 1.829 savaş tankına ve zırhlı savaş aracına da ev sahipliği yapıyor. Ülkenin donanmasında sekiz denizaltı, mayın savaş gemisi ve beş korvet savaş gemisi bulunuyor. Yaklaşık 55 milyonluk bir işgücünü de hesaba katarsak, ülkenin savaş zamanındaki ölçeklenme yeteneği etkileyicidir. Vietnam'ın askeri bütçesi 6,2 milyar dolar.


İsrail

israil.jpg

İsrail, 2.600 yıl sonra 14 Mayıs 1948'de ulus oldu. O günden bu yana, küçük ülke ile çevredeki d uluslar arasında gerilim yüksekti. Bunlardan dolayı İsrail ordusunu güçlendirdi ve şu anda dünyanın en güçlü ordularından birine sahip.

Küçük olmasına rağmen ülkenin ordusu güçlüdür. Ordularında 160.000 aktif mensubu, 630.000 yedek üyesi, 691 hava aracı, 4.170 tankı ve 66 gemisi bulunuyor. İsrail Savunma Kuvvetleri, 18 yaşındaki her erkek ve kadının, ülkenin sınırlarını ve vatandaşlarını korumak için hizmet etmesini ve çalışmasını şart koşuyor. İsrail, ordusuna yılda 16 milyar dolar harcıyor.


Endonezya

endonezya.jpg

Endonezya, Pasifik ve Hint okyanusları arasında yer alan bir ada ülkesidir ve 17.000'den fazla ada zinciriyle dünyanın en büyük ada ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Ülkede 258 milyondan fazla insan var ve ordunun yaklaşık 476.000 aktif askeri ve 400.000 yedek askeri var.

Askeri profesyoneller aşırıcılığa karşı mücadele etmek, ülke sınırlarını korumak ve dünya barışı görevini yerine getirmek için çalışıyor. Endonezya, suyla çevrili olmasına rağmen sadece iki denizaltının yanı sıra 420 hava aracı, 171 gemi ve 468 tanka sahip. Ülkenin askeri bütçesi 8,01 milyar dolar.


Pakistan

pakistan.jpg

Pakistan İslam Cumhuriyeti bölgedeki en büyük askeri güçlerden birine sahiptir. Ordu, 620.000 aktif ve 515.000 yedek askerin yanı sıra 923 hava aracı, 74 gemi ve 2.924 tank gibi çeşitli araç ve teknolojilerden oluşuyor.

Pakistan ordusu birçok bakımdan dünyadaki diğer ordulardan farklıdır. Pakistan ordusu, hükümetinden, liderlerinden ve vatandaşlarından bağımsız düşünüyor, yani esasen kendi ülkesi gibi çalışıyor. Pakistan ordusu aynı zamanda İslam dünyasında Tümgeneral pozisyonunda bir kadına sahip olan tek ülkedir. Pakistan askeri kuvvetlerine yılda 7,8 milyar dolar harcıyor.


Güney Kore

guney-kore.jpg

1960'lı yılların çalkantılı zamanlarından bu yana Kuzey ve Güney Kore arasında gerilim yaşanıyor. Bu ülkeler, askerlerin her zaman nöbet tuttuğu askerden arındırılmış bölgelerle tanınıyor. Güney Kore'ye yönelik asıl tehdit Kuzey Kore'dir ve bu iki ülke de son 7 aydır haberlerde yer almaktadır. Artık Kuzey Kore'nin uzun menzilli füzeler alabileceği yönünde bir endişe var.

Kuzey Kore'nin durumu Güney Kore'yi askeri bir güç haline getirdi. Güney Kore'de 625.000 aktif asker ve 2.900.000 yedek asker bulunuyor. Ayrıca 2.381 tank, 166 gemi ve 1.451 askeri araç var. Güney Kore'nin askeri bütçesi yılda 41,1 milyar dolardır.


İtalya

italya.jpg

İtalya haritada en tanınabilir ülkelerden biridir. İtalya coğrafyasının bir yarımada olduğunu ve çizmeye benzeyen çok belirgin bir şekli olduğunu hepimiz biliyoruz. İtalya, Akdeniz'in güney ucunda yer alır ve kuzey ucunda Fransa, Avusturya, Slovenya ve İsviçre ile sınırı vardır. İtalya'nın sınırları içinde Vatikan Şehri olarak bilinen başka bir ulus daha var. Vatikan Şehri'nin kendi ayrı ordusu var.

İtalya'nın ordusu, büyük ölçüde uçak gemileri sayesinde bu kadar güçlü kabul ediliyor; bunlardan ikisinde İtalya'nın 320.000 aktif askeri ve 42.000 yedek askeri var. Ayrıca 174 gemi, 586 tank ve 785 uçak aracı var. İtalya'nın yıllık askeri bütçesi 38,2 milyar dolardır.


Mısır

misir.jpg

Mısır ordusu dünyanın en eski ve en büyük silahlı kuvvetlerinden biridir, dolayısıyla aynı zamanda en güçlülerinden biri olması da şaşırtıcı değildir.

Mısır ordusu 470.000'den fazla aktif askerden ve 800.000'den fazla yedek askerden oluşuyor. Ülkede ayrıca 245 deniz aracı, 4.624 tank ve 1.133 uçak bulunuyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen önemli mali yardımla birleştiğinde, Mısır'ın birçok savaşı kazanmasına ve son yıllarda sınırlarını korumasına yardımcı oldu. Mısır her yıl askeri harcamalara 5 milyar dolar ekliyor.


Türkiye

turk-ordusu.webp

Türkiye tarihi savaş açısından zengindir. Bugün ülkenin ordusu dünyanın en güçlü ordularından biridir. Türkiye, son yıllarda Suriye Muhalefeti ve Irak'la bugün de devam eden bir mücadele içindedir. Orduları 410.500 aktif askerden ve 185.630 yedek askerden oluşuyor. Ülkede 1.007 hava aracı, 115 gemi ve 3.778 tank bulunuyor.

Türkiye'nin askere katılma konusunda belirli kuralları vardır. Engelli veya akıl hastası olmadığı sürece 20-41 yaş arasındaki tüm Türk erkeklerinin askere gitmesi zorunludur. Üniversiteye gitmek isteyenler askerliklerini erteleyebilirler ancak diploma aldıktan sonra yine de askerlik programını tamamlamak zorundalar. Türkiye'nin askeri maliyeti yıllık 25 milyar dolardır.


Japonya

japonya.jpg

Japonya da savaşlardan payına düşeni alan bir başka ülke. Ülke, İkinci Dünya Savaşı'ndaki rolüyle tanınıyor. Japonya, Öz Savunma Gücü olarak bilinen bir güce sahip olma ayrıcalığına sahiptir. Öz Savunma Gücü, Japonya'nın koşullar ne olursa olsun herhangi bir ulusla savaşabileceği anlamına gelir.

Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma çatışmasının ortasında kalan Japonya yakınlarında gerilim yüksek. Japonya'nın aktif 250.000, yedekte ise 57.900 askeri bulunuyor. Ayrıca 131 gemisi, 1.590 hava saldırı aracı ve 678 tankı var. Japonya askeri ihtiyaçlarına yılda 51,4 milyar dolar harcıyor.

Birleşik Krallık

ingiliz.jpg

İngiliz Ordusu dünyanın en güçlü ordularından biridir. İspanyol Armadasından Nazi Luftwaffe'ye kadar, krallığı tehditlerden korumak için yüzyıllardır varlığını sürdürüyor.

Şu anda Birleşik Krallık'ta 150.000 aktif asker ve 182.000 yedek asker bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 879 adet hava aracı, 407 adet tank ve 66 adet deniz aracı da bulunmaktadır. İngiltere'nin askeri bütçesi 62,7 milyar dolar.


Fransa

fransa.jpg

Fransa milleti neredeyse zamanın başlangıcından beri savaş halindedir. Binlerce yıldır neredeyse her uluslararası çatışmaya karışmışlar. Ulus, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bazı değişiklikler geçirdi, ancak şu anda yeniden ayağa kalktılar ve bir süredir de öyleler.

Fransa ile ilgili hemen hemen her tarih kitabına baktığınızda pek çok savaşa karıştığını görebilirsiniz. Bu savaşlar bazen kendilerini savunmak için olurken, bazen de başka milletleri ele geçirmeye çalışmışlardır. Şu anda Fransa'nın nüfusu 66.553.766'dır. Aktif olarak 205.000, yedekte ise 195.770 askerleri bulunmaktadır. 1.282 hava aracı, 113 gemisi ve 423 tankı var. Fransa, kendi askeri çabalarını desteklemek için her yıl 62,5 milyar dolar harcıyor.


Çin

cin.jpg

Şaşırtıcı bir şekilde 2,3 milyon aktif personel ve 1,2 milyon yedek personel ile Çin, dünyanın en büyük ordusuna sahiptir. Çin aynı zamanda 2.942 hava aracı, 9.150 tank ve 673 deniz aracıyla dünyanın en büyük askeri bütçelerinden birine sahip olmakla da övünebilir.

Çin'in nükleer kapasitesi gizli tutuluyor ancak ülkenin 260 kadar nükleer savaş başlığına ve 50 uzun menzilli füzeye sahip olduğu tahmin ediliyor; bu iki sayı giderek artacak. Çin, ordusuna yılda 166 milyar dolar gibi çılgın bir para harcıyor.

Rusya

rusya.jpg

Rusya'nın ordusu dünyanın en güçlü ikinci ordusu olarak sıralanıyor. Yalnızca son birkaç yılda Rusya, özellikle nükleer savaş söz konusu olduğunda askeri çabalarını artırdı. Rusya'nın 7.300'den fazla nükleer silaha sahip olduğu ve ABD'nin 6.970 nükleer silahını geride bıraktığı düşünülüyor. Her ne kadar Rusya ile ABD arasında nükleer bir çatışma ihtimali zayıf gibi görünse de, her iki ülke de nükleer kuvvetlerini genişletmeye devam ediyor.

Kara kütlesi söz konusu olduğunda Rusya, dokuz zaman dilimine yayılan dünyanın en büyük ülkesidir; dolayısıyla Rus ordusunun 766.055 aktif ve 2.485.000 yedek üyeye sahip olması şaşırtıcı değildir. Nükleer silahların ötesinde, ülkenin ordusu, 3.547 hava aracı, 15.398 tank ve 352 gemi dahil olmak üzere çok sayıda güçlü araç ve teknolojiye sahip. Rusya'nın ikinci derecedeki ordusunun bakımı ve büyümesi 93,76 milyar dolara mal oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri

abd.jpg

Bu sürpriz olmayabilir ama Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en güçlü ordusu olarak sıralanıyor. Bu büyük ölçüde, yılda 581 milyar dolar ile diğer ülkelerin askeri bütçesinden daha büyük olan ABD askeri bütçesi sayesindedir. Karşılaştırıldığında Çin, yılda 155,6 milyar dolarla ikinci en büyük askeri harcama bütçesine sahip.

Amerika'nın dünyanın önde gelen askeri gücü olma yönündeki yatırımının işe yaradığını görmek açık. gelişmiş araçlar ve aynı zamanda askeriye söz konusu olduğunda devasa bir harcama bütçesi. Amerika Birleşik Devletleri'nin şu anda nüfusu 321.368.864'tür. ABD'nin aktif 1.400.000, yedekte ise 1.100.000 askeri bulunuyor. ABD'de ayrıca 13.444 uçak aracı, 8.848 tank ve 473 deniz gemisi bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri her yıl ordusuna harcadığı 682 milyar dolarla akıllara durgunluk veren bir rakamla bu grubun başında geliyor.

Etiketler :