Bolivya'da Darbe Girişimi Engellendi: Komutanlar Gözaltına Alındı

Bolivya'da Darbe Girişimi Engellendi: Komutanlar Gözaltına Alındı
Bolivya'da eski komutan Jose Zuniga'nın Luis Arce hükümetine yönelik darbe girişiminin ardından Eski Donanma Komutanı Koramiral Juan Arnez ve Jose Zuniga gözaltına alındı.

Bolivya'da Luis Arce hükümetine yönelik darbe girişiminde, Silahlı Kuvvetlerin başkanlık sarayından geri çekilmesinin ardından General Jose Zuniga ve eski Donanma Komutanı Koramiral Juan Arnez darbe girişimine karıştığı gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Çarşamba akşamı La Paz'da başlayan olaylar, Devlet Başkanı Luis Arce'nin "darbe" teşebbüsünü kınayarak uluslararası destek çağrısında bulunmasıyla tırmandı.

aa-20240627-34983682-34983678-bolivyada-darbe-girisiminin-basini-ceken-eski-komutanlar-gozaltina-alindi.jpg

Günün erken saatlerinde, Zuniga liderliğindeki askeri birimler, daha önce görevden alınmış olmasına rağmen Plaza Murillo meydanında toplanmış ve başkanlık sarayına yönelik bir operasyon başlatmıştı.

Birkaç saat sonra, askerlerin meydandan çekildiği ve polisin kontrolü ele geçirdiği gözlendi.

aa-20240627-34983682-34983680-bolivyada-darbe-girisiminin-basini-ceken-eski-komutanlar-gozaltina-alindi.jpg

Zuniga'nın, Genelkurmay Başkanlığı karargahından çıktıktan sonra gözaltına alındığı, ardından polis aracıyla savcılığa götürüldüğü kaydedildi.

BAŞKAN HALKI DARBEYE KARŞI ORGANİZE OLMAYA ÇAĞIRDI

Devlet Başkanı Arce, sarayın içinden yaptığı açıklamada, "Bugün ülke bir darbe girişimiyle karşı karşıya. Bugün ülke, demokrasinin kısa kesilmesi için çıkarların tekrar ortaya çıkmasıyla yüzleşiyor," dedi ve halkı darbe teşebbüsüne karşı organize olmaya çağırdı.

Halka seslenen Arce, "Kazandığımız demokrasiyi hiç kimse elimizden alamaz" ifadesini kullandı.

aa-20240627-34983682-34983677-bolivyada-darbe-girisiminin-basini-ceken-eski-komutanlar-gozaltina-alindi.jpg

Yönetimsel başkent La Paz'daki hükümet sarayının balkonundan yaptığı konuşmada Arce, "Tüm Bolivyalılar olarak tüm darbe girişimlerini bozguna uğratacağız" dedi.

"Yaptıkları tek şey ülkenin uluslararası imajına zarar vermek. Bugün uluslarararası toplum ve Bolivya halkı, bir darbe girişimine tanık oldu. Demokrasimizi tehdit eden tüm darbe girişimlerine karşı mücadele etmek için ekibimiz ve bakanlarımızla buradayız. Kazandığımız demokrasiyi hiç kimse elimizden alamaz. Bolivya halkı, demokrasi çağrımızı yanıtsız bırakmadı ve hep birlikte karşı durdu. Bir daha böyle darbe girişimlerinin olmasına izin veremeyiz. Yaşasın demokrasi, kahrolsun darbeler."

Kaynak:Dış Haberler, AA