Bloomberg: Erdoğan, Biden'ı memnun etmek için döndü

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Türkiye'nin Ermenistan ile normalleşme adımlarına yönelik bir iddia gündeme getirdi. Bloomberg'e göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözkonusu normalleşme adımını "Biden'ı memnun etmek için" atıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Aralık 2021 12:02
Bloomberg: Erdoğan, Biden'ı memnun etmek için döndü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yaptığı sunumda Ermenistan ile normalleşme adımlarına yönelik bilgi vererek bu bağlamda Ermenistan'ın başkenti Erivan'a uçak seferlerinin başlatılması için çalışmaların gerçekleştirileceğini ifade etmişti.

Çavuşoğlu "Ermenistan ile normalleşme adımları kapsamında karşılıklı olarak elçiler atayacağız. Ermenistan'ın başkenti Erivan'a uçak seferlerine başlayacağız" diye konuşmuştu.

Ermenistan'dan özel temsilci açıklaması

Dışişleri Bakanının açıklamaları ardından Ermenistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vaan Unanyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ermeni tarafının diyalog başlatmak için özel bir temsilci atayacağını teyit ediyoruz" demişti.

Bloomberg: ABD'yi memnun etmek için...

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Türkiye’nin Ermenistan'a yönelik adımlarını ABD Başkanı Joe Biden’ı memnun etmek için attığını iddia etti. Bloomberg'de yayınlanan yazıda, Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik adımlar atarak Ankara'nın Rusya'dan S-400 satın alması nedeniyle Washington ile gerilen ilişkilerini iyileştirme umudu taşıdığını belirtildi.

Yazıda, "Türkiye’nin sürpriz dönüşü, ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ekim ayında Roma’da gerçekleştirdiği görüşmedeki talebiyle uyumlu. Bu iddiayı üst düzey bir Türk yetkili Bloomberg’e verdiği demeçte söylemişti" ifadeleri yer aldı.

'Dış politika adımları seçim için fayda sağlar'

Enflasyonun fırlaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomik istikrar için dış politika adımı atabileceğinden bahsedilen haberde, "Erdoğan, enflasyonun fırladığı ve 2023 seçimleri öncesinde kendisine desteği tehdit eden ekonomiyi istikrarlaştırması için herhangi bir dış politika hamlesinden büyük faydalar sağlayabilir" diye yazıldı.

Türkiye ile Ermenistan arasında 1993 yılında sınırlar karşılıklı olarak kapatılmış ve diplomatik temaslar kesilmişti.