Blinken: İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğunu tekrarlıyorum
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 18.05.2021 10:44

Blinken: İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğunu tekrarlıyorum

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ve Filistinliler arasında artan şiddet olaylarından dolayı endişe duyduklarını söyledi. Blinken, "İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğunu tekrarlıyorum" diye konuştu.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da mevkidaşı ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile Filistin arasında yaşananlara ilişkin, "ABD İsraillilerle Filistinliler arasında artan şiddetten büyük endişe duymaya devam ediyor." dedi.

Blinken'ın satırbaşları şöyle oldu: 

* (İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Gazze'de uluslararası medya kuruluşlarının ofislerinin bulunduğu kuleyi vurmalarının 'meşru' olduğunu savunup binada 'teröristlerin varlığına dair kanıtları ABD'ye sunduklarını' açıklamasına atıfla) Gazetecilerle sağlık çalışanlarının hayatlarının nasıl riske sokulduğu karşısında da endişeye kapılıyoruz. Medya binasına saldırıyla ilgili İsrail'in verdiği herhangi bir bilgi görmedik. Bu konuda İsrail'den ayrıntılı bilgi talep ettik.

* ABD, şiddetin sona ermesi için perde arkasında yoğun şekilde çalışıyor.

* İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğunu tekrarlıyorum.

* Hamas ve Gazze'deki diğer grupları roket saldırılarını sona erdirmeye çağırıyoruz.

* İsrail'in sivil can kayıplarından kaçınmak için elinden gelen her şeyi yapma yükümlülüğü olduğunu tekrarlıyorum.

* ABD, tüm taraflara sivillerin korunmasını garanti altına almaları çağrısı yapıyor.

* ABD, yoğun diplomasi yürütmeye devam edecek.

* ABD ile Danimarka, NATO ittifakına derinden bağlı.

* ABD ile Danimarka, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığılmasının ve Avrupa enerjisindeki nüfuzunun ışığında Avrupa'da oluşturduğu tehditle ilgili endişeleri paylaşıyor.

Dünya