Blinken Çin'i 'sorumsuz adımlar' atmakla suçladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington ile kilit iletişim kanallarını durduran Beijing hükümetini “sorumsuz adımlar” atmakla suçladı. Blinken, Çin’in Tayvan’a yönelik adımlarının barışçıl çözüme öncelik vermektense güç kullanımına doğru bir geçiş sergilediğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 15:02
Blinken Çin'i 'sorumsuz adımlar' atmakla suçladı

Filipinler’in başkenti Manila’da bir basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in misilleme olarak savunma, narkotik, sınır aşan suçlar ve iklim değişikliği gibi dört kilit alanda ikili süreçleri durdurmasının sadece ABD’yi değil, tüm dünyayı cezalandıran hamleler olduğunu ifade etti.

İklim işbirliği konusuna değinen Blinken, "İklim işbirliğini askıya almak ABD’yi değil dünyayı cezalandırmaktır, özellikle de gelişmekte olan ülkeleri cezalandırmaktır. Ülkelerimiz arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle küresel kaygılara yol açacak konularda işbirliğini askıya almamalıyız" ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğiyle mücadele, iki süper güç ve sera gazı emisyonlarının en büyük iki yayıcısı arasında önemli bir işbirliği alanı olmuştu.

ABD iletişimi sürdürmekte kararlı

Blinken, ABD’nin müttefiklerinden Çin’in Tayvan çevresindeki tehlikeli ve istikrarı tehdit eden eylemleri konusunda endişeler duyduğunu, ancak Washington’ın bu konuyla ilgilenişinde istikrarını koruyacağını açıkladı.

Kamboçya’da düzenlenen bölgesel bir toplantıda Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle konuştuğunu aktaran Blinken, ona ABD’nin yanlış anlaşılmaları önlemek için iletişim kanallarını açık tutmaya kararlı olduğunu ilettiğini söyledi.

Washington hükümetinin, tansiyonu yükseltmenin Tayvan’ın, bölgenin ya da ABD’nin kendi ulusal güvenliğinin yararına olmadığına inandığını belirten Blinken, "Gerilimin arttığı bir dönemde diyaloğu sürdürmek tartışmasız çok daha önemlidir. Biz bu gerilimleri azaltmaya çalışıyoruz. Ve diyaloğun bu durumda çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Ne olmuştu?

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, Çin'in uyarılarına rağmen Tayvan'a gitmesi iki ülke arasında gerilimi artırmıştı.

Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresinde askeri tatbikat gerçekleştireceğini duyurmuş, daha sonra da ABD ile askeri diyaloğu keserek bazı işbirliklerine son vermişti.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER