Kuzey Kore: Pelosi uluslararası barış ve istikrarın en fena yok edicisi

Kuzey Kore, Asya ziyaretindeki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin "uluslararası barış ve istikrarın en fena yok edicisi" olduğunu savundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 12:44
Kuzey Kore: Pelosi uluslararası barış ve istikrarın en fena yok edicisi

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon İşleri Bölümü Genel Müdürü Jo Yong Sam'ın, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Asya ziyaretine ilişkin açıklaması devlet medyasında yayımlandı. Jo, Pelosi'nin "uluslararası barış ve istikrarın en fena yok edicisi" olduğunu ifade etti.

Jo, Pelosi'nin ziyareti sırasında Kuzey Kore karşıtı duyguları kışkırttığını ve Çin'i kızdırdığını ifade etti.

Kuzey Kore'ye karşı 'meydan okuma' olarak değerlendirdi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'nın Güney Kore'de bulunduğu sırada Ulusal Meclis Başkanı Kim Jin-Pyo ile Koreler arasındaki Askerden Arındırılmış Bölge'yi (DMZ) ziyaret ettiğini anımsatan Jo, Pelosi'nin Kuzey Kore ile karşılıklı meydan okuma atmosferini kışkırttığını belirtti.

Pelosi'nin Güney Kore'deki davranışlarının, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Kuzey Kore'ye karşı olan düşmanca politikasını net şekilde gösterdiğini savunan Jo, "(Pelosi'nin) Kore Yarımadası'nda özgürce dolaşabileceğini düşünmesi onun için ölümcül bir hata olurdu. (Pelosi'nin) Gittiği her yerde neden olduğu sorunların tüm kaynakları, ABD'ye pahalıya mal olacak" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı