Biden'ın Ortadoğu ziyaretleri yarın başlıyor: Bin Selman ile görüşecek mi?

Biden'ın Ortadoğu ziyaretleri yarın başlıyor: Bin Selman ile görüşecek mi?
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ülke başkanı Joe Biden'ın yarın başlaması beklenen Ortadoğu ziyaretine dair bilgilendirme yaptı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifinginde, Biden'ın yarın başlayacak İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan'ı içeren Ortadoğu turuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden'ın yarın başlayacak Orta Doğu ziyareti kapsamında İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan ve ABD arasında yapılan gıda güvenliği zirvesinde yer alacağını ve Suudi Arabistan'da Ortadoğu vizyonuna ilişkin açıklamalarda bulunacağını bildirdi.

Dünyanın daha rekabetçi bir yer halini aldığını ve bu kapsamda Ortadoğu ile yoğun ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğini belirten Sullivan, şu anda Biden'ın göreve geldiği günkünden daha istikrarlı bir Ortadoğu olduğunu kaydetti.

Gıda güvenliği zirvesi yapılacak

Biden'ın ziyaretinin ilk durağının İsrail olacağını aktaran Sullivan, ABD Başkanı'nın burada ikili görüşmelerde bulunacağını, İsrail, BAE, Hindistan ve ABD arasında sanal olarak düzenlenecek gıda güvenliği zirvesinde yer alacağını dile getirdi. Sullivan, Biden'ın Batı Şeria ziyareti kapsamında Filistin ile tekrar kurulan bağları ele alacağını ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geleceğini kaydetti.

'Söylediklerinden pişman değil'

Biden'ın İsrail'den Suudi Arabistan'ın Cidde kentine gideceğini belirten Sullivan, "Biden, burada katılacağı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Toplantısı sonrası Orta Doğu vizyonunu anlatacak" dedi.

Sullivan, Biden'ın Suudi Arabistan ziyaretinde petrol fiyatlarının azaltılması ve enerji güvenliği konusunu ele alacağını bildirdi. Biden'ın, İstanbul'da bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen ve davası daha sonra Ankara tarafından Riyad'a devredilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ailesiyle bire bir temasının olmadığını ancak ekibinin görüştüğünü aktaran Sullivan, "Biden, seçim kampanyası döneminde Suudi Arabistan hakkında söylediklerinden pişman değil" ifadesini kullandı.

'Görüşmeyeceğim' demişti

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan gezisinde ülkenin Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna, "Muhammed bin Selman ile görüşmeyeceğim, oraya uluslararası bir toplantı için gidiyorum. O (Muhammed Bin Selman) da bu toplantının bir parçası olacak" yanıtını vermişti.

Kaynak:AA