Biden'ın desteğini çekmesi ardından yeni gelişme: Girit çevresindeki sismik araştırmalar durdurulacak

Doğu Akdeniz’den elde edilen doğal gazın deniz altından bir boru hattı ile Avrupa’ya tedarik edilmesini sağlamayı amaçlayan İsrail-Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ortak projesi EastMed Boru Hattı'na ABD'nin desteğin çekmesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ocak 2022 11:32
Biden'ın desteğini çekmesi ardından  yeni gelişme: Girit çevresindeki sismik araştırmalar durdurulacak

ABD'nin desteğini çekmesi ardından Girit çevresindeki sismik araştırmaların dondurulacağı kaydedildi. Yunan basınında yer alan haberlere göre, Total Energies, Exxon Mobil ve Hellenic Petroleum ortak girişimi Girit çevresindeki sismik araştırmaları ve sondaj çalışmalarını askıya aldı.

Total Energies'in Helenik Hidrokarbon Kaynakları İşletmesine gönderdiği yıllık plana göre, ocak-şubat aylarında bölgede sismik araştırma öngörülmediği belirtildi. Gelişmelerin zamanlamasına dikkati çekilerek, ABD'nin, Doğu Akdeniz Boru Hattına (EastMed) verdiği desteği geri çektiği hatırlatıldı.

Ne olmuştu?

Yunan basınının son günlerde hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, ABD'nin, Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattına ilişkin çekincelerini gayriresmi bir yazı ile (non paper) Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) ilettiği bildirilmişti. ABD'nin dile getirdiği çekinceler arasında projenin ekonomik açıdan sürdürülebilir olmaması ve çevresel hassasiyetlere uzak olması gösterilmişti.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Yunan hükümetinden kaynaklar, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde desteklenen sözkonusu projenin ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin desteklemediğini dile getirdi.

İsmini açıklamayan bir başka Yunan hükümet yetkilisi ise Biden yönetiminin bu projeden dolayı endişeleri olduğunu yazan bir mektubun Atina’ya ulaştığını aktarmıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı