Batı Şeria durulmadı: 2 ölü, 156 yaralı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.05.2021 22:11

Batı Şeria durulmadı: 2 ölü, 156 yaralı

İsrail polisinin 7 Mayıs gecesi Mescid-i Aksa'da toplananlara saldırması sonrası başlayan çatışmalarda iki Filistinli daha hayatını kaybetti

Gazze'ya hakim olan Hamas'la İsrail arasında Mescid'i Aksa'daki olayların sonrası başlayan çatışma sürerken Filistin'in diğer bölgelerindeki gösteriler ve ölümler devam ediyor.

14 Mayıs'ta da Batı Şeria'da düzenlenen gösterilere İsrail asker ve polisinin  müdahalesi sonrasında 11 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda Filistinli de yaralanmıştı. Olaylar dün gece de devam etti. 

Filistin Sağlık Bakanlığı şu bilgileri verdi: 

İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki El Halil kentinin güneyinde yer alan El-Fevvar Mülteci Kampı yakınında bir araca ateş açması sonucu Vecdi Velid Cuafira adlı Filistinli öldü. 

İsrail güçlerinin Tulkerim kentindeki Zita beldesi civarında Ayrım (Utanç) Duvarı yakınındaki gösteriye ateş açması nedeniyle de Yasin Hamad öldü. 

156 yaralı

Dün gece ayrıca Nekbe'nin (Büyük Felaket) 73. yılı ve İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki amacıyla Batı Şeria'da gösteri düzenlendi. İsrail güçleri bu gösteriye de müdahale etti. 

Filistin Kızılayı, 63'ü gerçek, 93'ü de plastik mermiyle olmak üzere 156 Filistinlinin yaralandığını duyurdu.