Avrupa’dan Maduro’yu kızdıracak karar

Avrupa ülkelerinin Venezuela lideri Maduro'ya verdiği "8 günlük süre" sona erdi... Bugün Fransa ve Almanya'nın da aralarında 9 ülkeden arka arkaya açıklamalar geldi

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Avrupa’dan Maduro’yu kızdıracak karar

Avrupa ülkelerinin Venezuela lideri Maduro'ya verdiği "8 günlük süre" sona erdi... Bugün Fransa ve Almanya'nın da aralarında 9 ülkeden arka arkaya açıklamalar geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Venezuela Devlet Başkanı Maduro'yu kızdıracak bir karar aldı. Macron Twitter üzerinden, "Venezuelalıların kendilerini özgürce ve demokratik bir ortamda ifade etme hakkı var. Fransa, seçimlere kadar Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyor" dedi. Almanya hükümet sözcüsü de Berlin yönetiminin Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Trump’ın geçen ay Venezuela lideri olarak Juan Guaido’yu tanımasının ardından bugün önde gelen bazı AB ülkeleri de açıklamada bulundu. Sözcü.com.tr'nin haberine göre; İngiltere, Fransa, İspanya, Portekiz, İsveç, Danimarka, Avusturya, Hollanda ve Almanya, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu tanımadıklarını açıkladı.

Bu ülkeler geçen hafta Maduro’ya çağrıda bulunarak seçimlere gidilmesi için 8 günlük süre vermişti. Maduro bu tehdide boyun eğmeyeceklerini söylemiş ve devlet başkanlığı seçimlerinin erkene alınamayacağını dile getirmişti.