Araştırma: Maske insanları daha çekici gösteriyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre kadınlar maske takan erkekleri daha çekici buluyor. Bir önceki araştırmada maske takan erkeklerin daha az sağlıklı ve dolayısıyla daha az çekici olarak algılandığı görülmüştü. Son araştırmada ise maske "sorumlu ve ilgili vatandaş" olmanın işareti olarak görülüp erkekleri daha çekici kıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ocak 2022 16:56
Araştırma: Maske insanları daha çekici gösteriyor

Cardiff Üniversite Psikoloji Okulu'nda göre alan araştırmacılar erkek yüzlerinin çeşitli materyallerle farklı ölçülerde örtülmesi sonrası erkeklerin karşı cinste ne kadar çekici görüldüğünü inceledi.

Araştırma sonucuna göre tıbbi maskeler erkekleri diğer materyallere nazaran daha çekici gösterirken, en az çekici olan formatın ise yüzün tamamen kapatılması olduğu belirtildi.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre; 'Bilişsel Araştırma: İlkeler ve Çıkarımlar' isimli dergide yayınlanan araştırma makalesinde elde edilen sonuçların, erkeklerin yüzü örtülmeden önce çekici bulunup bulunulmamasından bağımsız olduğuna vurgu yapıldı.

Bir önceki araştırmada maske daha az çekici bulunmuştu

Ancak bu araştırma, koronavirüs salgınından önce gerçekleştirilen benzer bir araştırmanın sonuçlarıyla ters düşüyor.

Japonya'da 2016'da yapılan bir bilimsel inceleme, insanların tıbbi maskeleri hastalıklarla ilişkilendirmesi nedeniyle maskeli yüzleri daha az sağlıklı ve dolayısıyla daha az çekici olarak algıladığını ortaya koymuştu. Araştırmada söz konusu çekici bulmama durumu, 'hijyenik maske etkisi' olarak tanımlanmıştı.

Maskeler sorumlu vatandaş işareti olarak görülüyor

Cardiff Üniversitesi'nden araştırmacılar, "Tıbbi maskeler hastalıkları akla getirse de, aynı zamanda çekiciliği olumlu yönde etkileyebilecek 'sorumlu ve ilgili vatandaş' olmanın bir işareti olarak da görülebilir" ifadelerini kullandı.

Salgının başlamasından sonra yapılan bir başka incelemede de, "Maskeli yüzlerin hastalığı çağrıştırsa da sosyal olarak daha arzulanabilir ve güvenilir bulunabilir" sonucuna ulaşılmıştı.