Almanya'dan Rusya'ya: Gaz akışını sınırlamak için bahane üretiyorlar

Almanya'dan Rusya'ya: Gaz akışını sınırlamak için bahane üretiyorlar
Almanya'da hükümet Rusya'yı, gaz sevkiyatını sınırlamak için türbin yokluğunu "mazeret" olarak kullanmakla suçladı.

İhracat planlarına aşina iki kaynağın İngiliz haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, bakım nedeniyle kapalı olan Kuzey Akım-1 boru hattı üzerinden Rus gaz akışının planlı bakımın tamamlanmasının ardından perşembe günü yeniden başlayacağı belirtildi.

'Rusya bahane ediyor'

Ancak Almanya Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü gazetecilere verdiği brifingde Kuzey Akım-1 boru hattı üzerinden ülkesine yapılan gaz sevkiyatı hakkında konuştu ve gaz türbininin olmamasını gerekçe göstererek, "Elde ettiğimiz bilgilere göre bunun Rus tarafının bahanesi olduğunu vurgulamak isterim" dedi. Rus enerji devi Gazprom, Kanada'da tamir edilmekte olan Siemens gaz türbininin olmamasını gerekçe göstererek son haftalarda Kuzey Akım-1 üzerinden Almanya'ya olan gaz akışını yüzde 60 oranında kesmişti.

The Moscow Times'ın aktardığına göre Berlin, Gazprom'un türbin açıklamasını Batı'nın Moskova'ya uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak yorumluyor ve reddediyor. Ekonomi bakanlığı sözcüsü, sözkonusu türbinin Eylül ayına kadar konuşlandırılmayacağını belirterek, "Rusya tarafının bu bahanesini ortadan kaldırmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Putin, bir tirbünin daha bakıma gideceğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin salı günü yaptığı açıklamada, Gazprom'un tüm teslimat yükümlülüklerini yerine getireceğini ve Kuzey Akım-1 boru hattının perşembe gününden itibaren yeniden faaliyete başlayacağını söylemişti. Putin, İran, Rusya, Türkiye üçlü zirvesine katılmak için gittiği Tahran'da gazetecilere verdiği demeçte, "Gazprom yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirdi, yerine getiriyor ve yerine getirecek" demişti. Ancak Putin açıklamalarına, bu ayın sonunda başka bir gaz türbini bakıma gönderileceğinden, gelecek haftadan itibaren gaz akışlarında kapasitenin yüzde 20'ye düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Akım-1 onarım nedeniyle kapatılmıştı

Rusya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) yaptığı doğalgaz ihracatının üçte birinden fazlasını oluşturan boru hattı, 11 Temmuz'da on günlük bakım nedeniyle kapatılmıştı.

halktv.com.tr // Dış Haberler