Almanya ve Ukrayna'nın 'yastık polemiği' alevleniyor: Sevkiyatı düşürdü

Almanya'da Welt am Sonntag gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde, ülke yönetiminin son 9 haftada Kiev’e silah sevkiyatlarını ‘en aza’ düşürdüğü kaydedildi. Bu da savaşın başında Almanya'nın Ukrayna'ya 5 bin miğfer göndermesi üzerine alevlenen tartışmaların yeniden başlayıp başlamayacağına dair soru işareti yarattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mayıs 2022 03:39
Almanya ve Ukrayna'nın 'yastık polemiği' alevleniyor: Sevkiyatı düşürdü

Gazetenin elindeki belgeleri dayanak göstererek yaptığı haberinde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz hükümetinin mart ayının sonlarından bu yana Kiev'e hafif silahların sevkiyatnı "önemli ölçüde" gerçekleştirmediği kaydedildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş başlattığı Şubat tarihinden sonra Berlin'in Kiev'e silah gönderme konusundaki isteksizliği, müttefikleri ve Ukrayna'nın eleştirilerine neden olmuştu. Alman hükümet yetkilileri savaşın yeni başladığı dönemlerde koalisyon protokolünde kriz ve savaş bölgelerine silah satılmayacağının yer aldığını hatırlatarak, Ukrayna'nın talebine olumsuz yanıt vermişti.

Almanya Başbakanı Scholz şimdiye kadar Ukrayna ordusuna ek eğitim olmaksızın kullanabileceği eski Sovyet silahlarının tedariki karşılığında Doğu Avrupa ülkelerine yeni tip Alman silahları sağlama sözü vererek Ukrayna’ya doğrudan ağır silah sevkiyatları yapmayı reddediyordu.

'Almanya destek için yastık mı gönderecek?'

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, basın toplantılarında sözkonusu eleştirilere yönelik, "Alman hükümeti uzun yıllardır bu konuda benzer bir strateji izliyor. Buna öldürücü silahlar ihraç etmediğimiz de dahildir" ifadelerini sürekli yinelemişti.

Ukrayna'nın Almanya'dan talep ettiği savaş gemisi, roketsavar ile gönüllüler için 100 bin miğfer ve koruma yeleği isteğine karşı Berlin'in sadece 5 bin miğfer göndermesi eleştirilerin hedefine oturmuştu. Ukrayna'nın bu yardıma karşı yaptığı açıklama ise "Bu devede kulak, teselli bile değil" olmuştu.

Kiev Belediye Başkanı eski boks şampiyonu Vitaliy Klitçko da Almanya'nın 5 bin miğfer göndermesini "şaka" olarak nitelendirerek, "Sonraki destek olarak Almanya ne göndermek istiyor? Yastık mı?" şeklinde tepkisini dile getirmişti.

Gepard sisteminin gönderilmesine onay

Ancak Almanya Savunma Bakanı ABD’nin daveti üzerine Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde düzenlenen toplantıda hava savunma amaçlı kullanılan Gepard uçaksavar sistemlerinin Ukrayna’ya gönderilmesine onay verdiğini açıkladı.

Ukrayna askerleri şu anda Almanya’da sözkonusu sistemlerin kullanımı ile ilgili eğitim görüyor.