Aljazeera muhabirinin İsrail güçlerince öldürülmesi protesto edildi

Aljazeera televizyonunun deneyimli muhabiri Şirin Ebu Akile'nin İsrail askerleri tarafından öldürülmesi, Batı Şeria'nın birçok bölgesinde protesto edildi. Öte yandan Filistin Başbakanı Iştiyye, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttuğunu belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 14:30
Aljazeera muhabirinin İsrail güçlerince öldürülmesi protesto edildi

Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Bir Zeyt Üniversitesi kampüsünde toplanan onlarca öğrenci, bu sabah İsrail askerlerinin Cenin kentine yaptığı baskını takip ettiği sırada öldürülen Şirin Ebu Akile'nin fotoğraflarını taşıyarak gösteri düzenledi.

08-nisan-25-nisan-24-aa-27825756.jpg

El-Halil kentinde toplanan onlarca Filistinli gazeteci ve aktivist İsrail'i protesto ederken, Batı Şeria'nın güneyindeki Dura Belediyesi çalışanı Filistinliler de düzenledikleri gösteriyle Aljazeera muhabirinin öldürülmesini kınadı.

Başbakan: İsrail'i sorumlu tutuyorum

thumbs-b-c-81c775c5aa243aba03c01ca238316eb6.jpg
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttuğunu belirterek "Ebu Akile'nin vurulması olayının İsrail'in masum insanlara karşı suç teşkil eden eylemlerinin açık bir delili olacağını düşünüyorum" dedi.

Ne olmuştu?

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerlerince gerçek mermiyle vurularak başından ağır yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirmişti.

Al Jazeera'nin ilk nesil saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail'in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için uzun süredir bölgede çalışmalar yürütüyordu.

Kudüs'te 1971'de doğan Ebu Akile, Ürdün'deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu.

Cenin Kampı'na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıkmıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı