Afrikalı kadınlar, yarışmada İsrail'de temsil edilmeyi protesto etti

Güney Afrika Güzellik Yarışması organizatörlerinin, 2021 Güney Afrika güzeli seçilen Lalela Mswane'nin aralık ayında İsrail'de yapılacak kainat güzellik yarışmasına gönderilmesi kararı, Johannesburg kentinde protesto edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Kasım 2021 21:14
Afrikalı kadınlar, yarışmada İsrail'de temsil edilmeyi protesto etti

İktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) dahil çeşitli siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği eylemde, göstericiler Johannesburg'un Morningside bölgesindeki Güney Afrika Güzellik Yarışması organizasyonu binası önünde bir araya geldi.

Gösteriye, ANC Kadın Kolları Başkanı Bathabile Dlamini ve Nelson Mandela'nın torunu Mandla Mandela ile çok sayıda kişi katıldı.

Mswane'nin, 16 Aralık'ta İsrail'de düzenlenecek yarışmaya gönderilmesi kararını kınayan grup, sloganlar eşliğinde Mswane'ye yarışmayı boykot etme çağrısında bulundu.

'Apartheid devleti'

Gösteride yapılan konuşmalarda, İsrail'in bir "apartheid devleti" olduğu ve Güney Afrika'nın, bu ülkede temsil edilmesinin kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Filistin bayraklarının dalgalandığı gösteride, "Filistin'e Özgürlük" sloganları atıldı.

ANC Kadın Kolları Başkanı Bathabile Dlamini, "Bizler, güzellik yarışması organizasyonunun, Mswane'yi İsrail'e gönderme kararını küstahlık olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Bu kararın, İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği insan hakların ihlaline katkıda bulunduğunu dile getiren Dlamini, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı Filistinlilerle dayanışmasını sürdürmeye devam edeceğini ifade etti.

Mandla Mandela da Güney Afrika'nın 2 yıldır İsrail'de büyükelçi bulundurmadığını ve İsrail'in Afrika Birliği'ndeki gözlemci statüsünün iptali için çalışmalar yürüttüğünü hatırlatarak, "Güney Afrika hükümetinin ve Güney Afrikalıların Filistin ile dayanışma konusundaki tutumu açık ve nettir" diye konuştu.

Güney Afrika güzellik yarışması organizatörlerine ve Mswane'ye seslenen Mandela, "Kadın hakları ve kadınların güçlendirilmesinde öncü olduğunuzdan bahsediyorsunuz. Peki İsrail apartheid rejiminin mayıs ayında Filistin'de 40 kadını ve en genci 2 yaşında olmak üzere 66 çocuğu katletmesine ne diyorsunuz?" dedi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı