Afganistan’da kadın hakimler korkuyor: Hapse attıkları suçlular serbest

Afganistan’da Taliban'ın yönetimi devralmasının ardından ülkedeki 250 kadın hakimin işine son verilirken, bu hakimlerin hapse attığı binlerce tecavüz, aile içi şiddet ve cinayet suçlusu serbest bırakıldı. O hakimlerden biri olan Bibi, ailesi ile sürekli taşındığını belirterek, "Çocuklarımın, annelerinin öldürüldüğünü görmesini istemiyorum" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Eylül 2021 17:33
Afganistan’da kadın hakimler korkuyor: Hapse attıkları suçlular serbest

CNN’de yer alan habere göre, iktidara geldiklerinde, Taliban hapishanelerin kapılarını açarak binlerce suçluyu serbest bıraktı. Uluslararası basına konuşan kadın hakimler, sürekli ölüm tehdidi aldıklarını ve mahkum ettikleri suçluların kendilerinden intikam almalarından korktuklarını söyledi.

'Artık kendimizi güvende hissetmiyoruz'

Afganistan'ın yeni yöneticileri Taliban'ın intikam almasından endişen eden 2 çocuk annesi Nabila, rejim tarafından işe geri dönmemeleri emredilen 250 kadın hakimden biri.

Bu nedenle yalnızca Taliban üyelerinden değil, bir zamanlar hapse attığı adamların da misilleme yapmasından korktuğunu söyleyen Nabila, "Artık kendimizi güvende hissetmiyoruz; aynı suçlular benim ve ailemin peşinden geliyor. İntikam peşinde olurlarsa Allah korusun” dedi.

Ölüm tehditleri almasının çok uzun sürmediğini belirten Nabila, "Taliban Kabil'e geldikten bir veya iki gün sonra cep telefonumdan arandım ve ölümle tehdit edildim. Numaramı ve evimi değiştirmek zorunda kaldım" dedi.

'Uyuyamıyoruz'

Başka bir kadın hakim Bibi ise Taliban Kabil'e girdiğinden beri üç küçük çocuğuyla birlikte saklandığını söyledi. Güvenlik nedeniyle sadece adını kullanan Bibi, "En büyük korkum, çocuklarımın annelerinin öldürüldüğünü görmeleri. Uyuyamıyoruz. Sadece bekliyoruz, normal bir insan gibi yaşamayı bıraktık” diyen Bibii Kabil düştüğü için iş yerinden aceleyle ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Bibi, "Beni bulmanın, vurmanın, öldürmenin hakları olduğunu düşünüyorlar, korkacak kimseleri yok" dedi.

'Kadın hakimler ölüm korkusu nedeniyle saklanıyor'

ABD'de Uluslararası Kadın Hakimler Birliği'nden (IAWJ) Yargıç Vanessa Ruiz'e göre, Taliban'ın yönetimi devralmasından sonra, onlarca kadın hakim Afganistan'dan kaçtı. Geride kalanlar ise ölüm korkusu nedeniyle saklanıyor.

Afgan hükümeti altında çalışan kadın ve erkek tüm hakimlerin yerini şimdi Taliban tarafından atananlar aldı. Ancak Ruiz, kadın hakimlerin cinsiyetlerinin onları erkeklere daha fazla değer veren bir rejim için belirli hedefler haline getirmesinden korktuklarını söyledi.

Tecavüz, cinayet ve aile içi şiddet davaları

Kadın hakimlerin çoğu, ülkedeki tecavüz, cinayet ve aile içi şiddet de dahil olmak üzere kadınlara yönelik en kötü şiddet davalarında yer aldı. Ruiz, "Onları mahkum eden herhangi bir hakime kızacaklardı, ancak bir kadının resmi yetkilere sahip olması ve bir erkeğin yargılaması düzenle ilgili farklı tepkileri beraberinde getiriyor” diye konuştu.

'Batılı ülkeler yardım etmeli'

IAWJ ve diğer kuruluşlar, kadınlar için güvenli bir çıkış yolu bulmak için yarıştıklarını ancak çok geç olmadan ABD ve diğer Batılı ülkelerden daha fazla yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Kabil'de iki kadın yüksek mahkeme yargıcı vuruldu

Diğer taraftan, Afganistan'daki kadın hakimler için riskler, Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinden öncesine dayanıyor. Reuters'e göre, ocak ayında Kabil'de iki kadın yüksek mahkeme yargıcı kimliği belirsiz silahlı kişilerce vurularak öldürüldü, ancak Taliban sorumluluğu reddetti.