Taliban, kadınlara kriket oynamayı yasakladı

Afganistan’da yönetimi ele geçirdikten sonra yeni kurulan Taliban hükümeti, dün yapılan kabine toplantısı sonrası aldığı yeni kararlarla kadınların 'kriket oynaması' yasaklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Eylül 2021 11:38
Taliban, kadınlara kriket oynamayı yasakladı

Afganistan’da kurulan yeni Taliban hükümeti, dün Afganistan’daki kadın sporcuları ilgilendiren yeni kararlar aldı. Yapılan açıklamaya göre, kadınlar için kriket oynamak ve vücutlarının herhangi bir kısmının görünmesine neden olacak diğer sporları yapmak yasaklandı.

Kadınlara 'gerek yok', erkek takımı hazırlık maçına çıkacak

NTV'de yer alan habere göre, Taliban’ın Kültür Komisyonu Başkanı Ahmadullah Wasiq yaptığı açıklamada, ‘’Kadınların kriket oynamasına izin verileceğini sanmıyorum, çünkü oynamalarına gerek yok’’ ifadelerine yer verirken, erkek takımının Kasım ayında Avustralya’da hazırlık maçına çıkacağını söyledi. Wasiq, ‘’Kadınlar kriket oynarken yüzlerini ve vücutlarını kapatamayabilirler. İslam, kadınların bu şekilde görülmesine izin vermez’’ diye konuştu.

'Kadınlar için spor yapmak güvenli değil'

Kadınların kriket oynamasını yasaklayan kararlar sonrasında BBC’ye konuşan kadın kriket takımı oyuncusu ise, Afganistan'daki hiçbir kadın için şu an spor yapmanın güvenli olmadığını ve Kabil’de durumun çok kötü olduğunu söyledi.

Kadın kriket milli takımı olan Afganistan’da sporcular, yeni Taliban hükümetinin iktidara gelmesiyle saklanmak ya da ülkeden ayrılmak zorunda kalmıştı.