Afganistan: Taliban, meydanda 4 kişiyi vinçlere astı

Amerika Birleşik Devletleri'nin çekilmesi sonrası Afganistan'da Kabil'e gelerek 20 yılın ardından yönetimi tekrar ele geçiren Taliban, geçmişte uyguladığı korkunç ceza yöntemlerine yeniden başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2021 23:17

Afganistan'daki Herat kentinin ana meydanında Taliban'ın geçmişteki ceza yöntemlerine dönüşün sinyalini verdiği görüntülere tanık olundu. İdam edilen dört kişinin şehir meydanında vinçlere asılarak sergilenmesi yankı uyandırdı.

'İnfaz ve uzuv kesme güvenlik için önemli'

Taliban'ın kurucularından Molla Nooruddin Turabi uluslararası haber ajansı Associated Press'e (AP) verdiği bir röportajda, Taliban'ın mahkum ettiği suçlulara yönelik infaz ve uzuv kesme cezalarına başvuracağını belirterek, söz konusu cezaların "güvenlik" için önemli olduğunu söylemişti. Turabi cezalara ilişkin sözlerine, "Bu sefer halka açık yerlerde uygulanmayacak" ifadelerini eklemişti.

Herat Valisi açıklama yaptı

Herat Vali Yardımcısı Mevlevi Şir Ahmed Ömer, basına yaptığı açıklamada, söz konusu 4 kişinin, Herat vilayetinde faaliyet gösteren bir tüccar ve oğlunu kaçırdığını belirtti.

Ömer, kaçırılanların kurtarılması için bir operasyon düzenlendiğini kaydetti.

4 kişinin operasyon sırasında çıkan çatışmada hayatını kaybettiğini ifade eden Ömer, çatışmada bir Taliban mensubunun da yaralandığını söyledi..

Ömer, öldürülen insan kaçakçılarının cesetlerinin sabah saatlerinde Çevk Meydanı'nda asıldığını belirterek, "Diğerlerinin ibret alması için insan kaçıranların cesetleri meydanda asıldı" ifadesini kullandı.