Taliban'dan ürküten açıklama: İnfaz ve uzuv kesme 'güvenlik' için önemli

Taliban'ın kurucularından Molla Nooruddin Turabi, infaz ve uzuv kesme cezalarının "güvenlik" gerekçesiyle önemli olduğunu söyleyerek, "Bu sefer halka açık bir şekilde yapılmayacak" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2021 10:20
Taliban'dan ürküten açıklama: İnfaz ve uzuv kesme 'güvenlik' için önemli

Afganistan'da 20 yıl sonra yönetimi yeniden ele geçiren Taliban, mahkum ettiği suçlulara yönelik infaz ve uzuv kesme cezalarına başvurulacağını açıkladı. Taliban'ın kurucularından Molla Nooruddin Turabi uluslararası haber ajansı Associated Press'e (AP) verdiği röportajda söz konusu cezaların "güvenlik" için önemli olduğunu söyledi.

İnfazlara yönelik verdiği demeçte Turabi, söz konusu cezalar için "Bu sefer halka açık yerlerde uygulanmayacak" ifadelerini kullandı.

Halka açık şekilde infaz ve uzuv kesme dönemi

1996 yılında Afganistan yönetimini ilk kez ele geçiren Taliban, 2001 yılındaki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) işgali ile devrilmeden önce, uyguladıkları korkunç infaz ve ceza yöntemleriyle o yıllara damga vurmuştu. Taliban, üstünkörü "adalet" sisteminin uygulandığı yönetimin futbol stadyumunda halka açık bir şekilde infaz ve uzuv kesme cezaları uyguluyordu.