ABD'nin Gözü Orada! En Son 24 Yıl Önce Gitmişti! Putin Yeni Kartını Açıyor

ABD'nin Gözü Orada! En Son 24 Yıl Önce Gitmişti! Putin Yeni Kartını Açıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uzun süredir planlanan ve üzerinde çokça manipülasyon yapılan ziyaretini gerçekleştiriyor. Kremlin, Kuzey Kore'ye yapılacak ziyareti doğruladı.

Putin 24 yıl sonra ilk defa Kuzey Kore Başkenti Pyongyang'a ayak basacak. Rus Lider, Kuzey Kore'yi en son 2000 yılında ziyaret etmişti.

PUTİN'DEN İADE-İ ZİYARET

Eylül ayında Vladivostok'ta bir araya gelen liderler arasında bir ziyaret planlanmıştı. Kore'ye iade-i ziyaret yapacak olan Putin'in iki günlük seyahatinde iki ülke arasında askeri ve ekonomik işbirliği konuşulacak.

ABD'NİN GÖZÜ KULAĞI ORADA OLACAK

ABD'nin son zamanlardaki yakınlaşmadan duyduğu rahatsızlık biliniyorken gelen bu ziyaret haberinin psikolojik savaş unsuru olacağı tahmin ediliyor. Avrasya ve Asya ülkelerinin birleşmesini istemeyen ve cepheyi sürekli ayıran ABD'nin bu ziyaret sebebiyle derinleşen Rusya-Asya ilişkisinde derin endişesi sürüyor.

ABD'DEN 'ENDİŞE' İTİRAFI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, günlük basın toplantısında soruları cevapladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 18-19 Haziran'da Kuzey Kore'ye yapacağı seyahatle ilgili soruya Kirby, "Bu gezi hakkında endişemiz yok. Endişemiz, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesidir." yanıtını verdi.