ABD'den 424 milyon dolarlık 'demokrasi' ödeneği

ABD'nin ev sahipliğinde düzenlenen 2 günlük "Demokrasi Zirvesi"nin açılış konuşmasını yapan ABD Başkanı Joe Biden, tüm dünyada demokrasi için eyleme geçilmesi çağrısı yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2021 17:47
ABD'den 424 milyon dolarlık 'demokrasi' ödeneği

ABD'nin ev sahipliğinde çevrim içi düzenlenen ve yarın sona erecek "Demokrasi Zirvesi", ABD Başkanı Joe Biden'ın konuşmasıyla başladı. Biden, şu anda tüm dünyada demokrasi ve insan haklarının tehdit altında olduğunu belirterek, "Demokrasinin şampiyonlara ihtiyacı var" dedi.

Demokrasinin yenilenmesinin ve demokratik kurumların güçlendirilmesinin sürekli çaba ve eylem gerektirdiğinin altını çizen Biden, "Demokrasi kazara olmaz. Her nesilde onu yenilemeliyiz" diye konuştu.

Biden, demokrasinin bazen kırılgan olabildiğine işaret ederek, tüm dünyaya demokrasi için eyleme geçilmesi çağrısı yaptı. Dünyada basın özgürlüğünün de ciddi tehditler ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Biden, bu konuda da bir dizi adım atacaklarını kaydetti.

"Önümüzdeki yıl ABD, Kongre ile birlikte çalışarak ve ödeneklerin mevcudiyetine bağlı olarak, Başkanlık Girişimi'ne 424,4 milyon dolara kadar kaynak sağlamayı planlıyor. Bu çabalar, şeffaf, hesap verebilir yönetişimin işleyişi için çok önemli olan beş çalışma alanına odaklanacaktır" diyen ABD Başkanı, beş çalışma alanını özgür ve bağımsız medyayı destekleme, yolsuzlukla mücadele, demokratik reformcuları desteklemek, demokrasi için ilerleyen teknoloji ve hür ve adil seçimleri ve siyasi süreçleri savunmak şeklinde sıraladı.

Biden, zirve konusunda "Bu zirve, tüm ülkeler için bir yıl sürecek eylemlerin başlangıcıdır" mesajını verdi.

Geçtiğimiz günlerde sözkonusu zirvenin davetli listesi basına sızmış ve NATO üyesi Türkiye'nin listede yer almaması dikkat çekmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı