ABD Senatosu'ndan silah düzenleme yasası kararı: Onaylandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, iki partinin de üzerinde anlaştığı silah düzenlemesi yasasını kabul ederek, Temsilciler Meclisinin onayına sundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2022 10:18
ABD Senatosu'ndan silah düzenleme yasası kararı: Onaylandı

Senato'daki Cumhuriyetçiler ve Demokratların üzerinde anlaştığı silah düzenlemesi yasası, akşam saatlerinde Senato Genel Kurulunda oylandı. Tasarı, 33 Cumhuriyetçi senatörün "hayır" oyuna karşı, 65 senatörün "evet" oyu ile kabul edildi.

Yasalaşması yolundaki bir sonraki adım için Temsilciler Meclisinin onayına sunulan tasarı, silah alma yaşının 18'den 21'e çıkarılmasını içeriyor. Öte yandan tasarıda, daha önce aile içi şiddet sabıkası olan bireylerin de silah almasına birtakım kısıtlamalar getirilmesi öngörülüyor.

Tasarı, Temsilciler Meclisinin de onayını alırsa, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden'ın onayına sunulacak.

Yarı otomatik silahlar için yaş yükseltilmişti

ABD Temsilciler Meclisi, ülkede yarı otomatik silah satın alma yaşını 18'den 21'e çıkaran yasa tasarısını onayladı. Demokratların neredeyse tamamının, Cumhuriyetçilerin ise bir kısmının desteğini alan tasarı, 199 "hayır" oyuna karşı 228 "evet" oyu ile kabul edildi.

ABD'de silahlanma sorunu

Ateşli silah ölümlerinde dünyanın ilk sırasında olan ABD'de, son zamanlarda artan silahlı saldırılar nedeniyle yeniden tartışma yaratan silah yasasının Temsilciler Meclisi'nden onay alması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) projelerinden Global Firearms Holdings'te yer alan bilgilere göre, ABD'de sivillerde bulunan silahların tahmini sayısı, 393,347,000 olarak belirtilirken her 100 kişi başına düşen silah sayısı ise 120.48 olarak kaydedildi.

Öte yandan ülkede sivillerin elindeki kayıtlı silah sayısı 1,073,743 iken kayıtsız silah oranı ise sitede, 392,273,257 olarak veriliyor.

Ne olmuştu?

ABD'de, 14 Mayıs'ta Buffalo'daki bir süpermarketteki ırkçı silahlı saldırıda 10 kişinin, 24 Mayıs'ta da Teksas'ın Uvalde kasabasındaki bir okuldaki saldırıda ise 19 öğrenci ve 2 öğretmenin öldürülmesinin ardından, "silah reformu" tartışmaları alevlenmişti.

halktv.com.tr Dış Haberler Servisi / Ajanslar