Katliam ülkesine dönen ABD'den karar: Silah alma yaşı yükseltildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, yarı otomatik silah satın alma yaşını 21'e çıkaran tasarıyı onayladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Haziran 2022 10:02
Katliam ülkesine dönen ABD'den karar: Silah alma yaşı yükseltildi

ABD Temsilciler Meclisi, son dönemde yaşanan silahlı saldırıların ardından yarı otomatik silah satın alabilme yaşını 18'den 21'e çıkaran yasa tasarısına onay verdi. ABD'de son dönemde Buffalo ve Uvalde'de yaşanan silahlı saldırıların ardından başlayan "silah reformu" çağrıları kapsamında Kongreden adım geldi. ABD Temsilciler Meclisi, ülkede yarı otomatik silah satın alma yaşını 18'den 21'e çıkaran yasa tasarısını onayladı.

Demokratlardan tam destek

Demokratların neredeyse tamamının, Cumhuriyetçilerin ise bir kısmının desteğini alan tasarı, 199 "hayır" oyuna karşı 228 "evet" oyu ile kabul edildi. ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkede yarı otomatik silahların yasaklanması, bu yapılamıyorsa da satın alma yaşının 21'e çıkarılması çağrısı yapmıştı.

Ünlüler isimlerden yasa çağrısı

ABD'li ünlü talk şov sunucusu Andy Cohen, Teksas'da bir okulda yaşanan ve 19 öğrenci, 2 öğretmenin ölümüyle sonuçlanan katliam sonrasında yaptığı paylaşımda "Ne korkunç bir ülke bu. Kadınların üreme haklarını ellerinden alın ama herkese silah verin. En kötü ne olabilir ki?" ifadelerini kullanmıştı.

Edebiyat dünyasının korku alanında usta yazarı Stephen King "Acil silah kontrolü yapılsın! Masumların katliamına bir son verin" paylaşımında bulunmuştu.

ABD’li oyuncu Chris Evans, Twitter hesabından "Yeter!" mesajını paylaşmıştı.

ABD'li aktör Matthew McConaughey, memleketi Teksas Uvalde kentinde meydana gelen okul saldırısına ilişkin Beyaz Saray'da bir konuşma yaparak, "Kötü adamların silah satın almasının o kadar kolay olmayacağı silah yasaları istiyoruz" diye konuştu.