ABD katliamın ucundan döndü: Onur Yürüyüşü'ne saldırmayı planlayan çeteye operasyon

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Idaho eyaletinde polis, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne saldırmayı planlayan beyaz üstünlükçü bir grubun üyelerinin tutuklandığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Haziran 2022 15:15
ABD katliamın ucundan döndü: Onur Yürüyüşü'ne saldırmayı planlayan çeteye operasyon

ABD'nin Idaho eyaletinde polis, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne saldırmayı planlayan ırkçı bir çetenin üyelerinin tutuklandığını duyurdu. Coeur D'Alene kentinden polis şefi Lee White bir açıklama yaparak beyaz üstünlüğünü savunan ırkçı çetenin tutuklanan 31 üyesine ayaklanma ve komplo suçlamalarının yöneltildiğini ancak sözkonusu kişilerin daha sonra ek suçlamalarla yüzleşebileceklerini belirtti.

'Küçük bir orduya benziyorlar'

İngiliz haber ajansı Reuters'ın haberine göre, polis şefi basına verdiği demeçte, bir bölge sakininin ihbarı üzerine harekete geçtiklerini söyledi. White, bölge sakininin polisi arayarak "Beyaz maskeler takan" ve "kalkan taşıyan" adamlar gördüğünü, sözkonusu kişilerin "küçük bir ordu" gibi göründüklerini söylediğini aktardı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post ise ırkçı çete üyelerinin 11 farklı eyaletten geldiğini yazdı. Polis şefi White'ın açıklamalarına yer verilen haberde, tutuklananlar arasında ırkçı çetenin kurucusu Thomas Ryan Rousseau da bulunuyor.

KAYNAK: halktv.com.tr Dış Haberler Servisi