800 bin kişinin ölümünden sorumlu 'Kıyamet Albayı' öldü

800 bin kişinin ölümünden sorumlu 'Kıyamet Albayı' öldü
Ruanda soykırımının mimarı olarak kabul edilen 800 bin kişinin ölümünden sorumlu Theoneste Bagosora 80 yaşında öldü.

Ruanda'da 1994 yılında yaklaşık 100 gün içerisinde 800 bin kişinin öldürüldüğü soykırımın mimarı kabul edilen "Kıyamet Albayı" lakaplı Theoneste Bagosora, Mali'de bulunan bir hastanede 80 yaşında öldü.

Uluslararası haber ajansı Associated Press'in haberine göre, BM'ye bağlı Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından Bagosora 2008 yılında soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekten ömür boyu hapis cezası almış, ancak temyizde cezası 35 yıla indirilmişti.

'Huzur içinde uyu baba'

800 bin kişinin katledilmesinden sorumlu Bagosora'nın ölümünü sosyal medya hesabından duyuran oğlu, "huzur içinde uyu baba" paylaşımını yaparken, Ruanda'nın Hollanda Büyükelçisi Olivier Nduhungirehe ise "Bagosora'nın erken tahliye talebi başvurusu, hiçbir pişmanlık belirtisi göstermeden soykırımın sorumluluğunu asla kabul etmemesi, onun kendini kontrol edemeyen bir adam olduğunun göstergesi" açıklamasını yaptı.

800 bin kişi vahşice katledilmişti

Afrika ülkesi Ruanda'da, 1994'de yüz gün içinde 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu, aşırı uç Hutular tarafından öldürülmüştü. Tarihe Ruanda soykırımı olarak geçen bu olay, Tutsi destekli isyancı Ruanda Vatansever Cephesi lideri Paul Kagame'ye bağlı güçlerce, Hutu ağırlıklı hükümetin düşürülmesi ile son buldu.

Etiketler :