8 Ülkeden "siber Casusluk" Suçlaması

8 Ülkeden "siber Casusluk" Suçlaması
Çin'in desteklediği hacker grubu APT40, Avustralya öncülüğünde 8 ülke tarafından hükümet ve özel sektör altyapılarını hedef almakla suçlandı. Çin ise suçlamaları temelsiz bulduğunu açıkladı.

Avustralya'nın öncülüğünde 8 ülke, Çin hükümetinin desteklediği APT40 adlı hacker grubunu geniş çaplı siber saldırılarla suçladı. Avustralya Sinyal Direktörlüğü (ASD) tarafından yapılan açıklamada, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere, ABD, Almanya, Güney Kore ve Japonya'nın da dahil olduğu ülkeler, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı'na (MSS) bağlı APT40'ın, hükümet ve özel sektör altyapılarını hedef alarak yüzlerce kişinin kişisel verilerini ele geçirdiğini belirtti.

APT40'ın, söz konusu ülkelerin istihbarat kurumlarının ağlarını keşfettiği ve hedeflerini tehlikeye attığı ifade edilen açıklamada, bu durumun uluslararası güvenliği ciddi şekilde tehdit ettiği vurgulandı.

ÇİN'İN YANITI: İDDİALARI REDDEDİYORUZ

Çin'in Avustralya'nın başkenti Canberra'daki Büyükelçiliği, yapılan suçlamaları temelsiz olarak reddetti. ABC News'e göre, yapılan açıklamada, Çin'in siber saldırılar konusunda büyük bir kurban olduğu ve hacker gruplarını desteklemediği savunuldu. Pekin yönetimi, küresel siber güvenliğin sağlanmasının zorluğuna dikkat çekerek, iddiaların birbiri ardına gelen suçlamalar olduğunu belirtti.

AVUSTRALYA'DAN SERT TEPKİ

Avustralya İçişleri Bakanlığı ise artan dış müdahale ve tehditler karşısında önlem alınması gerektiğine işaret etti. İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) istihbarat kurumlarına yönelik internet teknolojisinin detaylı bir şekilde denetlenmesi talimatını verdi. Bakanlık, ülkenin siber güvenlik önlemlerini artırarak ulusal ve uluslararası düzeyde güvenliği sağlamaya odaklanacağını belirtti.

APT40'a yönelik suçlamaların ardından uluslararası arenada nasıl bir tepki geleceği merak konusu.

Çin'in bu tarz suçlamalara karşı tutumu ve uluslararası toplumun siber güvenlik konusunda nasıl bir işbirliği içinde olacağı önümüzdeki dönemde belirleyici olacak.

Kaynak:AA