7 Ülke için Disiplin Süreci Başlatılacak!

7 Ülke için Disiplin Süreci Başlatılacak!
Avrupa Birliği Komisyonu, 7 üye ülkeye yüksek bütçe açıkları nedeniyle disiplin süreci başlatılacağı uyarısında bulundu. Komisyon'un 7 ülkeye yönelik aşırı bütçe açığı prosedürlerinin başlatılması teklifini sunacağı belirtildi.

AB Komisyonu, üye ülkelerin ekonomik durumlarına ilişkin tavsiyeler içeren "Avrupa İlkbahar Sömestir Paketi" başlıklı çalışmasını yayımladı.

Çalışmada, Komisyon'un AB bütçe açığı ve kamu borcu kriterine uyumlarını değerlendirmek amacıyla özellikle Belçika, Çekya, Estonya, İspanya, Fransa, İtalya, Macaristan, Malta, Polonya, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya'ya yönelik rapor hazırlandığı kaydedildi.

7 ÜLKE RADARA GİRDİ

Çalışmada, hazırlanan raporların "aşırı açık" prosedürlerinin başlatılmasına yönelik ilk adım olduğuna işaret edilerek, üye ülkelerinin gelecek aylarda sunacakları çok yıllı harcama planları incelendikten sonra Komisyon'un 7 ülkeye yönelik aşırı bütçe açığı prosedürlerinin başlatılması teklifini sunacağı belirtildi.

Birlik kuralları, üye ülkelerin kamu açık ve borçlarını sınırlandırıyor. Bu sınır aşıldığında uygulanacak tedbirlerin AB Komisyonu'na bildirilmesi ve etkin mücadelenin yapılması gerekiyor. Ancak, AB ülkelerinin önemli bir kısmı mali kurallara uymuyor.

Disiplin prosedürü, aşırı açık veren ülkelerin maliye politikalarını sıkılaştırmalarını amaçlıyor.