66 milyar dolar kaybeden Fransa, teselliyi BAE'de buldu

Avustralya'nın 'yüzyılın anlaşması' olarak anılan denizaltı programından sürpriz bir şekilde çekilmesiyle yaklaşık 66 milyar dolar kayıp yaşayan Fransa, BAE ile bugün yaptığı bir anlaşma sayesinde kaybının bir kısmını telafi edecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Aralık 2021 15:27
66 milyar dolar kaybeden Fransa, teselliyi BAE'de buldu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 günlük Körfez turunun ilk ayağı olan Birleşik Arap Emirlikleri'nde Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan ile görüştü.

80 savaş uçağı, 12 helikopter

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada Macron'un, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan ile 80 Rafale tipi savaş uçağı ve 12 helikopterin satışına ilişkin anlaşma imzaladığı belirtildi.
Uçakların 2027'de teslim edilmeye başlanması bekleniyor. Sözkonusu anlaşma ise Fransa'nın bugüne kadar gerçekleştirdiği rekor savaş uçağı satışı olarak kayıtlara geçti.

Ne kadar gelir elde edecek?

Öte yandan Fransız bir yetkili ülkenin kazanacağı para miktarını açıkladı. Yetkilinin açıklamasına göre Fransa'nın BAE ile yaptığı anlaşmadan, Rafale uçakları için 14 milyar euro, MBDA hava savunma füzeleri için 2 milyar euro, Airbus H225M helikopterleri için de 1 milyar euro kazanması bekleniyor.

AUKUS krizi

ABD ve Avustralya, İngiltere eylül ayının ortasında Hint-Pasifik bölgesinde AUKUS adlı bir savunma ittifakını imzaladıklarını duyurmuş, başlangıçta Fransa'ya vadedilen devasa denizaltı sözleşmesini alarak Paris'in tepkisini çekmişti.

Avustralya, Fransa'dan satın almak üzere anlaştığı denizaltıları kapsayan anlaşmayı feshederek 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmeni iptal etmiş, sonrasında da "nükleer başlıklı en az sekiz denizaltı almak istediğini" ve bunu da AUKUS Paktı'nı imzaladığı İngiltere ve ABD'den alacağını duyurmuştu. Fransa ise bu gelişmeleri "ihanet" olarak değerlendirip ABD ve Avustralya'daki büyükelçilerini istişare amacıyla geri çekmişti.

Fransa'nın bu gelişme üzerine sert tepki göstererek büyükelçisini geri çekmesi üzerine yaşanan krizi gidermek ve Fransa'nın öfkesini yatıştırmak için, Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Beyaz Saray'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Paris'e gitmişti.

Bu ziyaretin ardından Roma'da gerçekleşen G20 zirvesi sırasında, Fransa'nın Vatikan Büyükelçiliği’nde Biden-Macron görüşmesi ile aradaki soğukluğun yumuşadığı yorumları yapılmıştı.

Son olarak Harris tarafından gerçekleştirilen Paris ziyaretinin ise krizi tamamen bitirdiği yorumları yapılıyor.