Devlet 'din dersi' için seferber oldu

Devlet 'din dersi' için seferber oldu

Diyarbakır’da valilik, müftülük, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Önder Diyarbakır İmam Hatipliler Derneği bir araya gelerek seçmeli din dersi için afiş hazırladı. Afişte, öğrenciler seçmeli din dersi seçmeye çağrılıyor.

Ortaokul ve liselerde din dersi, zorunluluğun yanında bir de seçmeli ders olarak uygulamaya geçildi. Ancak kentteki billboardlara yapıştırılan dev afişlerde; valilik, müftülük, il milli eğitim müdürlüğü ve Önder Diyarbakır İmam Hatipliler Derneği’nin seferber olduğu görülüyor.

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre; afişte “Kur’an-ı Kerim dersini seçiyorum çünkü; Cenab-ı Allah’ın mesajlarını öğrenmek, anlamak ve yaşamak istiyorum”, “Peygamberimizin Hayatı dersini seçiyorum çünkü onun hayatını merak ediyorum ve kendime örnek almak istiyorum”, “Temel Dini Bilgiler dersini seçiyorum çünkü dinimi en doğru şekilde öğrenmek istiyorum” ifadeleri yer aldı.

Ortaokul ve liselerde din derslerinin seçmeli ders olarak seçim sürecinin başladığı hatırlatılan afişte, son başvuru tarihinin de 22 Ocak olduğu vurgulandı.

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi ise afişlere tepkili. Şube Başkanı Sadrettin Kaya, hiçbir dersin dayatma olarak seçtirilmesinin doğru olmadığını söyleyerek, “Ögrencilerimiz derslerini özgürce seçebilmeli. Bugün derslerini özgür seçemeyen öğrenci, demokratik yaşamda hakkını kullanırken tereddütler yaşayacaktır. Bu travmaya yol açar. Afişler konusunda kamu idaresi kamu adına güç ve yetki kullananlar bütün öğrencilere ve velilere eşit olmaları gerekiyor. Bir kesimi öne çıkarmak onları topluma dayatmaya çalışmak bu çağda demokratik temayüllere uymuyor” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da geçen günlerde 81 ilin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle video konferans toplantısında bir araya gelmişti. 

Gündem