Deniz Naki Almanya'da 6 aydır gözaltında

Deniz Naki Almanya'da 6 aydır gözaltında

Bir dönem Misli.com 2. Lig ekibi Amed Sportif Faaliyetler'de forma giyen Deniz Naki'nin Almanya'da şantaj, haraç ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlamalardan 6 aydır gözaltında olduğu bildirildi.

Almanya doğumlu Deniz Naki, Amed Sportif Faaliyetler Kulübünden önce Almanya'nın FC St Pauli ve SC Paderborn takımlarında oynamıştı. Türkiye'de 3 yıl önce "terör örgütü propagandası" suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılan Naki, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu da 2018'de Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından Deniz Naki'ye verilen ömür boyu men cezasını onamıştı.

Almanya'nın günlük gazetesi Die Welt Almanya Birinci Futbol Ligi'nde (Bundesliga) forma giyen futbolcu Deniz Naki'nin çıkar amaçlı suç örgütü kurarak yönettiği ve bu nedenle gözaltında tutulduğunu yazdı. Aachen Savcılığı Sözcüsü Jan Balthasar ise isim vermeden iki kişinin suç örgütü kurmaktan göz altına alındığı haberini doğruladı. Kişilerin, "PKK'ya sempatilerinin bulunduğu yönünde bulgular olduğunu" iddia etti. Naki'nin tutuklanıp cezaevine gönderildiği de öğrenildi.

Kuzey Ren Vestfalya eyalet polisinin ise Naki'nin kurduğu örgütün PKK'ya finansman sağladığından şüphelendiği belirtildi. Ancak Balthasar haberin teyitli olmadığını ifade ederek "Şu anda özellikle PKK için mali kaynak sağlandığını teyit edemiyoruz." şeklinde konuştu.

Soruşturma sonunda PKK bağlantısının bulunması halinde olaya Federal Başsavcılığın bakacağı öğrenildi.

Naki hakkındaki iddialar neler?

Die Welt gazetesinin müfettişlerden edindiği bilgilere göre, kendisi ve dernek aleyhinde gasp, soygun, uyuşturucu kaçakçılığı, motorcu çetesi benzeri bir grubun kurulması gibi ağır iddialar var. 2018'den beri Kuzey Ren-Vestfalya'daki yetkililerin hakkında delil topladığı ve yaklaşık on iki kişinin iddia edilen suç grubunun üyesi olduğu söyleniyor.

Aşağı Saksonya ve Kuzey Hessen’den Aachen bölgesinden Belçika'ya kadar etki alanlarının uzandığı düşünülüyor. Grup, 2020'nin ortalarına kadar hala aktif kalmış. Müfettişlere göre, grubun üyelerinin başka organize suçlarla da temasları vardı.
Naki'nin yanı sıra yine grubun lideri pozisyonunda olduğu söylenen Hüseyin Ö.,  geçen Cuma sabahı saat 9.30 sıralarında Aachen'de gözaltına alındı. 42 yaşındaki Hüseyin Ö.’nün evinde yetkililer, düşük miktarda nakit paraya el koydu. Evde silah bulunamad.
Ö. daha önce başka bir prosedür nedeniyle 2019 yılı sonuna kadar yani bir yıldan fazla bir süre gözaltında tutulmuş. Yetkililer konunun tehlikeli bedensel zarar verme suçlamasıyla ilgili olduğunu yargılamaya itiraz edildiği bilgisini paylaştılar.

Spor