ÇYDD'den Bülent Ersoy'a 'kürk' yanıtı: Kabul edilmesi söz konusu değil

ÇYDD'den Bülent Ersoy'a 'kürk' yanıtı: Kabul edilmesi söz konusu değil

Bülent Ersoy'un kar tilkisi kürklerini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bağışlamak istediğini açıklamasının ardından ÇYDD'den yanıt geldi. "Bu bağışın kabul edilmesi söz konusu değildir" denildi.

Nişantaşı'ndan aldığı kar tilkisi kürklerini "Kürklerimin hepsini Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı'na vereceğim" açıklaması yapan Bülent Ersoy'a ÇYDD yaptığı bir açıklamayla yanıt verdi. ÇYDD yaptığı açıklamada "Bu bağışın kabul edilmesi söz konusu değildir" dedi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaş eğitim yoluyla çağdaş toplumlar seviyesine ulaşmayı hedefleyen öncü ve örnek bir sivil toplum örgütüdür. ÇYDD, tüzüğü gereği doğa, çevre ve canlı haklarına saygılı olmayı ilke edinmiştir, efsane Genel Başkanımız Prof. Dr. Türkan SAYLAN'ın “Hayvanlar ve Çocuklar” adlı kitabı ile can dostları olan köpeği ve kedilerine duyduğu sevgi derneğimizin hayvan haklarına verdiği önemin önemli sembollerindendir. Bu nedenlerle, basına yansıdığı üzere, derneğimize hayvanların yaşam hakları ihlal edilerek ekonomik değere dönüştürülmesiyle elde edilen ayni ürünler ve bunların bedelleri üzerinden yapılacak bir bağışı tüzük çalışma ilkelerimiz ve kurumsal değerlerimiz adına kabul etmemiz söz konusu değildir. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız."

Bülent Ersoy geçtiğimiz haftalarda kendisine özel kürk yaptırdığı için eleştirilmiş, gazetecilerin "Hayvanseverler size yine sosyal medyada sitem edecekler" sözlerine "Ben alıştım artık"  diyerek yanıt vermişti. Ersoy, daha sonra kürklerini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlayacağını belirtmiş, "Kürklerimin hepsini Türkan Saylan Hanım'ın derneğine vereceğim. Bir gece düzenleteceğim, ben de gideceğim oraya. Açık artırmayla alsınlar. Epeyce yüklü bir miktar toplanır" demişti. 

Gündem