Cumartesi Anneleri'nden dava açıklaması

Cumartesi Anneleri'nden dava açıklaması
Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, 700. hafta eylemi nedeniyle açılan davaya dair bir açıklama yaptı.

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, 700. hafta eylemi nedeniyle açılan davaya dair bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Kayıplar bulunsun, adalet sağlansın!” talebiyle başlattıkları barışçıl buluşmaların, 700. haftasında ağır polis şiddetine maruz kalıp 46 kişinin gözaltına alındığı ve  119  haftadır da Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri’ne ve tüm  barışçıl etkinliklere kapatıldığı hatırlatıldı.

700. hafta buluşması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianamenin İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve 18 Kasım 2020 tarihinde 46 kişi hakkında dava açıldığı belirtildi.

“700. hafta ve sonrasında maruz kaldığımız polis şiddeti ve ağır hak ihlalleri ile ilgili yaptığımız tüm suç duyurularını sonuçsuz bırakan savcılık makamı, anayasal hakkımız olan düşünce ve ifade özgürlüğümüzü kullandığımız için hakkımızda dava açılmasını talep etti. İçinde kayıp yakınları, İnsan Hakları Derneği yönetici ve üyelerinin de olduğu 46 kişi hakkında dava açıldı. Savcı Fatih Sönmez imzalı iddianame ile 699 haftadır devam eden Galatasaray’daki buluşmalarımız 700. haftasında birden bire suç haline getirilerek hakkımızda Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 31/1 Maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası istendi.”

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “Hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz.” ve Adalet Bakanı Gül’ün “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun... Bizim yargıçlardan, yargı mensuplarından beklediğimiz budur” ifadeleri hatırlatılarak davanın bu sözlerden sonra açıldığına dikkat çekildi.

“28 Şubat koşullarında bile sürdürdüğümüz 25 yıllık adalet arayışımızın, hukukun bütünüyle devre dışı bırakılarak bir davaya konu olması, Cumartesi Anneleri’ne ‘sorununuz kabinemin sorunudur’ diyen AKP iktidarının ‘Hukuk ve adalet reformu’ müjdesi sonrasında  gerçekleşti.”

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Gül’e  “Sözde reformlarınızla bizi oyalamayın, toplumun ve bizim adalet talebimizi duyun ve adliyelerin kapılarını artık adalete açın” diye seslenildi. 

Etiketler :