Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın 700. eylemine "dağılmama" suçlaması

Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın 700. eylemine "dağılmama" suçlaması
Savcı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumartesi Anneleri-İnsanları ve engellenen 700. hafta eyleminde onlara destek veren 46 kişi hakkında üç yıla kadar hapis cezası istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumartesi Anneleri-İnsanları ve engellenen 700. Hafta eyleminde onlara destek veren 46 kişi hakkında üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Savcılık, oturma eylemine destek veren milletvekilleri ile ilgili yürütülen soruşturma dosyasını ise ayırdı.

Kemal Göktaş’ın diken’de yer alan haberine göre Savcı Fatih Dönmez’in imzasını taşıyan iddianamede, “Cumartesi Anneleri’nin düzenlediği gösterinin, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile İl İdaresi Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanılarak Beyoğlu Kaymakamlığınca yasaklandığı” hatırlatıldı.

Eylemin yasaklanma gerekçelerinin “milli güvenlik, kamu düzeni, genel ahlak, genel sağlık, suç işlenmesinin önlenmesi” olduğu belirtilen iddianamede şu ifadelere yer verildi:

“Saat 10:00 sıralarında yaklaşık 50 kişilik grubun Galatasaray Meydanı’na gelerek toplanmaya başladığı ve ses yayın düzeneği kurduklarının görülmesi üzerine gösterinin Beyoğlu Kaymakamlığınca yasaklandığı gruba yüksek sesle kolluk görevlilerince söylenmiş ve yasaklama kararının bulunduğu daha önceden İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’ye yazılı olarak tebliğ edilmiştir.

“Saat 12:00 sıralarında İstiklal Caddesi Oda Kula istikameti civarında yaklaşık 50 kişinin tomaların önünde toplandığı ve aralarında milletvekillerinin bulunduğu 10-15 kişilik grubun oturarak ve birbirlerine kenetlenerek gruptan bazı kişilerin, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarının atılması üzerine toplanma, gösteri, yürüyüş ve diğer etkinliklere izin verilmeyeceği, eylemin kanunsuz olduğu, dağılmaları gerektiği, dağılmamaları halinde müdahale edileceği uyarısı kolluk görevlilerince herkesin duyabileceği şekilde ses yayın aracı vasıtasıyla defalarca yapılmış ancak grubun dağılmadığı, olay tutanağından tespit edilmiş olup uyarılara rağmen dağılmayan şüpheliler gözaltına alınmış ve Güvenlik Büro Amirliğince alınan ifadelerinde üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmemişler ise de olay tutanağı ve yakalama tutanağında şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri kanaatine varılmıştır.”

Savcı Dönmez, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmama" suçunu düzenleyen 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1. Maddesi uyarınca 46 kişinin 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi.

Haklarında dava açılanların isimleri şöyle: “Koray Çağlayan, Koray Kesik, Leman Yurtsever, Levent Gökçek, Lezgin Özalp, Maside Ocak, Mehmet Günel, Muhammed Emin Ekinci, Ayça Çevik, Besna Koç, Cafer Balcı, Can Danyal Aktaş, Cihan Oral Gülünay, Cüneyt Yılmaz, Deniz Koç, Ercan Süslü, Ezgi Çevik, Faruk Eren, Fecri Çalboğa, Ferhat Ergen, Gamze Elvan, Hakan Koç, Hasan Akbaba, Hasan Karakoç, Jiyan Tosun, Kenan Yıldızerler, Murat Akbaş, Murat Koptaş, Onur Yanardağ, Osman Akın, Özer Oymak, Özge Elvan, Ramazan Bayram, Rüşa Sabur, Sadettin Köse, Adil Can Ocak, Ahmet Karaca, Ahmet Süleyman Benli, Ali Ocak, Ali Yiğit Karaca, Ataman Taşbilek, Ataman Doğa Kıroğlu.”

Ne olmuştu?

25 yıldır kayıplarının akıbetini öğrenmek için Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları 25 Ağustos 2018’deki 700. eylemlerinde Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı ile karşılaşmıştı. Cumartesi Anneleri/İnsanları Eylemi 699 haftadır olduğu gibi 700. haftalarında da gerçekleştirmek istediklerini belirtmiş, 34 kayıp yakını ve hak savunucusu polislerce gözaltına alınmıştı. Destek için gelenler de polisin biber gazı da kullandığı engellemeyle karşılaşmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “700. gösterilerini yapmak istediler, izin vermedik çünkü bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik. Anneliğin terör örgütünce istismar edilmesine, teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık?" açıklaması yapmıştı.

Galatasaray Meydanı 700. haftadan itibaren eylemlere kapatıldı.

Etiketler :