Çorlu tren faciasını araştıran gazeteci Mustafa Hoş'a tazminat cezası

Çorlu'da 25 kişinin hayatını kaybettiği 317 kişinin de yaralandığı tren kazasını araştıran gazeteci Mustafa Hoş, “Yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak”tan 40 bin TL tazminata mahkum edildiğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Şubat 2021 16:35
Çorlu tren faciasını araştıran gazeteci Mustafa Hoş'a tazminat cezası

2018'de Çorlu'da 25 kişinin hayatını kaybettiği 317 kişinin de yaralandığı tren kazasını başından beri takip eden gazeteci Mustafa Hoş, “Yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak”tan 40 bin TL tazminata mahkum edildiğini duyurdu. 

Gazeteci Mustafa Hoş mahkemenin kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle: 

"Son bilirkişi 'tcdd kusurludur' dedi"

"Çorlu treninde 7’si çocuk 25 insan ihmallerden öldü.belge ve delillerle ihmalleri ortaya çıkardım. son bilirkişi “tcdd kusurludur”dedi. asıl sorumlular halen yargılanmıyor.ama bugün ben mahkum oldum.savcısı Galip Yılmaz Özkurşun’un açtığı davada 40.000 TL tazminata karar verildi" diyen Mustafa Hoş mahkeme kararına ilişkin ifadeleri kullandı:

"Ne korkarım ne vazgeçerim, ben gazeteciyim"

"Mahkeme tanıklarımın dinlenmesini bile kabul etmeden ikinci duruşmada alel acele karar açıkladı. Hakkımda açılan ve halen devam eden dava sayısı 9. yargıtay’da 3 dosya bekliyor.. ayrıca savcılık soruşturma aşamasında olan 3 tane dosya var. tamamı gazetecilik yaptığım için. Davalarla yıldırmaya, korkutmaya vazgeçirmeye çalışıyorlar. bu da yetmezmiş gibi tazminatlarla açlığa mahkum etmek istiyorlar. benim param pulum, düzenli bir gelir elde ettiğim bir işim bile yok. her şeye rağmen ne korkarım ne vazgeçerim. ben gazeteciyim.
 
Son olarak şunu da ekleyeyim. savcı galip özkurşun çorlu tren ailelerini davanın seyrini kullanarak (ki bu suçtur) bana karşı kışkırtmaya çalıştı. onlar aracılığıyla tehdit etti. tanık dinleme kabul edilseydi aileler mahkemede bunları anlatacaktı."

ekran-resmi-2021-02-06-09-37-50.png

Öte yandan gazeteci Hoş' verilen tazminat cezasını gazeteci Enver Aysever, opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ve tiyatrocu Şevket Çoruh birlikte ödeyeceğini açıkladı.

Gazeteci Mustafa Hoş'a kesilen cezayı ödeme dayanışması 

Enver Aysever'in Twitter hesabından yaptığı, “Sevgili kardeşim Mustafa Hoş’a verilmiş cezayı kendime kabul ediyorum. Cezaya ortak olacağım ve birlikte ödeyeceğim. Duyururum” paylaşımı üzerine kısa sürede gazeteci Hoş'a verilen tazminat cezasını ödemek için katkı sunmak isteyenlerin dayanışması büyüdü. 

ekran-resmi-2021-02-06-10-01-33.png