Söğütlük'e millet bahçesi, yasaya aykırı

Söğütlük'e millet bahçesi, yasaya aykırı
TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu, millet bahçesine dönüştürülmek istenen Söğütlük Kent Ormanı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, proje için halkın fikrinin alınmadığı vurgulanırken, "Proje anayasal haklarımıza aykırı" denildi.

Edirne’de Söğütlük olarak bilinen Kent Ormanı’nın millet bahçesine dönüştürülmek istenmesine karşı yurttaşların mücadelesi sürüyor. Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Edirne İl Koordinasyon Kurulu, millet bahçesi projesiyle ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada projenin anayasaya aykırı olduğu belirtildi.
TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu Bileşenleri teknik kurulda yaptıkları incelemeleri, bugün Söğütlük Kent Ormanı’nın girişinde basın açıklaması ile duyurdu. Kurul adına açıklama yapan Erdoğan Yanılmaz, Söğütlük Ormanı’nın Millet Bahçesine dönüştürülmesi aşamasında kentte yaşayan halkın fikirlerinin alınmadığına da dikkat çekti.

'Anayasal haklarımıza aykırı'

Projeyi 'zoraki proje' olarak tanımlayan Yanılmaz, "Anayasal haklarımıza aykırı. Bu projenin zoraki uygulanması, kentte yaşayan halkın fikirlerinin alınmaması Anayasa’nın 63’ncü maddesine uymamakta" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "63’ncü maddede ‘Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirler alır' denmektedir. Siyasi yatırım olarak düşündüğümüz bu projeden vazgeçilerek Söğütlük Kent Ormanı’nın geri dönüşü olmayan bir şekilde yok olmasının önüne geçilmeli. Millet Bahçesinin kentin başka bir alanında yaşama geçirilmesini, Söğütlük’ün doğal orman olarak bırakılmasını, ayrıca yasalara aykırı bir şekilde kamu kurumları ve kişilerce işgal edilmiş durumdaki Meriç ve Tunca Nehirlerinin kıyılarının kentte yaşayan her insanın faydalanmasına açılmasını TMMOB Edirne bileşenleri olarak talep etmekteyiz. Söz konusu projenin uygulanacağı alan ile ilgili Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden herhangi bir görüş yazısı veya ruhsat başvurusu da bulunmadığı ve istenmediği de bilinmekte.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :