Millet Bahçesi için 133 milyon lira

Millet Bahçesi için 133 milyon lira
Sivas Numune Hastanesi’nin yerine yapılacak millet bahçesinin maliyeti belli oldu. Projeye 133 milyon TL harcanacak.

Sivas'ta tarihi önemi bulunan ve tartışmalı şekilde yıkımı gerçekleştirilen eski Sivas Numune Hastanesi’nin yerleşkesine millet bahçesi yaptırılacağı öğrenildi. Toplam 57 bin metrekarelik alanı kapsayan proje için milyonlarca TL gözden çıkartıldı.

BirGün'de Mustafa Bildircin'in haberine göre, AKP’li Hilmi Bilgin idaresindeki Sivas Belediyesi 28 Eylül'de, “Millet Bahçesi ve Kapalı Otopark Yapım İşi” başlığıyla bir ihale açtı. Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen ve yalnızca iki şirketin teklif sunduğu ihalede tekliflerden biri geçersiz sayıldı.

Bedeli 133 milyon TL

AKP’li belediyenin 139 milyon 548 bin TL yaklaşık maliyet hesabı çıkardığı işin ihalesi, tek geçerli teklifin sahibi olan belediye iştirakine verildi. Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü ile belediye şirketi ÖZBELSAN arasında 19 Ekim’de sözleşme imzalandı. Sözleşmenin bedeli ise 133 milyon 100 bin TL olarak belirlendi.

Belediyenin 133,1 milyon TL’yi gözden çıkardığı millet bahçesi, 27 Haziran Öğretmenler Parkı ile eski Numune Hastanesi’nin yerleşkesine yapılacak. Tesisin içinde 7 bin metrekare büyüklüğünde ve 250 araç kapasiteli yeraltı otoparkı bulunacak. 2 bin metrekare büyüklüğündeki millet kıraathanesi de yine tesisin içine inşa edilecek. Millet bahçesinin açılışı, 29 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

Tarih yok ediliyor

133,1 milyon TL’ye mal olacak millet bahçesi, 1952 yılında inşa edilen ve ülkenin ilk altı numune hastanesinden biri olma özelliği taşıyan eski Numune Hastanesi’nin yerine yapılıyor. Demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, hastane binasının, “tarihi vasfı nedeniyle koruma kararı” olduğunu savunuyor. Sivas Valiliği ise yıkımı gerçekleştirilen tescilli binanın depreme dayanıksız olduğuna dair raporlar bulunduğunu iddia ediyor.