Kemer Country’de bölge sakinleri ayakta: İçeride işgal var

Demirören Holding'in borcuna karşılık Ziraat Bankası'na devredilen Kemer Country’deki arazilerde çalışmaları bugün bölge sakinleri protesto ediyor. Bölgede oturan CHP eski genel başkan yardımcısı ile Eşitlik ve Dayanışma Derneği kurucusu Gülseren Onanç “İçeride işgal var” derken; Canan Kaftancıoğlu ise "Kemerburgaz’da haklılığımızın verdiği hem kararlılığı hem de cesareti görüyorum" dedi.

Tepkilere karşın kepçelerin girdiği ve inşaat çalışmalarının başladığı Demirören Holding'in borcuna karşılık Ziraat Bankası'na devredilen arazilerde 31 Ekim’den beri gerginlik ve nöbet sürüyor. Kepçeler yeşil alanlarda kazı çalışmalarını sürdürürken bölge sakinleri de tepki göstermeye devam ediyor. Bölgede nöbet başlatan çok sayıda bölge sakini bugün Kemer Country önünde buluştu. Çok sayıda polis de alanda hazır bulundu. Ana kapıya “İşgale karşı direniyoruz” yazılı pankart asıldı. “Betona hayır” ve “Göktürk yeşil kalacak” diye dövizler taşıyan bölge sakinleri “Hak, hukuk, adalet” sloganları attı. Bölge sakinlerine yoldan geçen arabalar korna çalarak destek verdi.

2.jpg

‘Mücadeleye devam’

Bölgede oturan CHP eski genel başkan yardımcısı ile Eşitlik ve Dayanışma Derneği kurucusu Gülseren Onanç,31 Ekim’de onlarca yerden girdiler. 31 Ekim sabahı binlerce polis tarafından kuşatıldık. Bizi savunduğumuz kapılardan ittirdiler. Kapılarımızı kırarak yeşil alanlarımıza girdiler. Ortalığı talan ettiler. İçeride işgal var. Biz yeşilimizi savunduk. Bu haksızlığa hukuksuzluğa karşıyız. Mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

1.jpg

''Talimat yukarıdan' diyorlar. O yukarıyı değiştireceğiz'

Eylemde konuşan CHP Milletvekili Gökhan Zeybek ise “İnşaat yapan müteahhitlere, yatırım yapacaklara söylüyorum. İktidar değiştiğinde yaptığınız binalar yıkılacak. Bunları seçime kadar bitirmek için çaba gösterebilirsiniz. Hukuk üzerinden karar veren hakimler geldiğinde buradaki planlar iptal olacaktır. Kaymakama soruyoruz, valiye soruyoruz. ‘Talimat yukarıdan’ diyorlar. Neresi bu yukarısı neresi? O yukarıyı değiştireceğiz” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem de kızlarını bu sitede büyüttüğünü belirterek “Biz buraları emek emek yarattık. Bu ülkeye yeniden adalet gelsin diye çalışıyoruz. Burada bir kaymakam mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamamazlık yapamaz. Devlet hiçbir hukuksuzluğu karşılıksız bırakmaz” ifadelerini kullandı.

3.jpg

'Kararlıysanız mücadele sonuç alır'

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise özetle şu ifadeleri kullandı:

Hepimizin en büyük gücü haklı olmamızdan geçiyor. 2013’te Taksim’de tek kalan yeşil alanımızı yok edilecekti. Birkaç arkadaşımız esir tutulsa da Gezi Parkı park olarak devam ediyor ve öyle kalacak. Buradaki yeşil alanı katlediyorlar. Millet bahçesi yapmaya çok meraklılar madem buraya da gelip bir millet bahçesi yapsınlar. Kemerburgaz’da haklılığımızın verdiği hem kararlılığı hem de cesareti görüyorum. İnsanlık tarihi boyunca şaşmayan bir şey var. Eğer haklıysanız ve kararlıysanız hepimizin mücadelesi sonuç alacaktır.

Kaynak:halktv.com.tr