Talan Bitmiyor! Kazdağları'nda Siyanürlü Projeye Onay!

Talan Bitmiyor! Kazdağları'nda Siyanürlü Projeye Onay!
Kazdağları'nda yıllardır süren ekoloji mücadelesinin alanına bir yenisi daha eklendi. Endemik türlerin bulunduğu ve yaşam alanlarının talan edildiği Kazdağları'nda siyanürle maden çıkarma işleminin büyümesine onay verildi.

Kazdağları'nda bölge halkı ve doğa savunucuları yıllardır siyanürlü maden ve ekolojik yıkımla mücadele ediyor. Tüm itirazlara rağmen madencilik faaliyetleri devam ettiği Kazdağları'nın yüzde 79’u maden ruhsatlı.

RAPORU HAZIRLAYAN ŞİRKET KANAL İSTANBUL'U ONAYLAMIŞTI

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre bölgede siyanürlü maden çalışması yürüten Zenit Madencilik büyümek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlıktan şirketin altın ve gümüş madenindeki büyüme isteğine “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararı verildiğini açıklandı.

Maden şirketinin ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik, Kanal İstanbul gibi birçok projeyle de adını duyurdu. Şirket Kanal İstanbul’a olumlu rapor vermişti.

NE OLACAK?

Bu onayla birlikte şirket 259 hektarlık alanını 380 hektara, yani 535 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracak. Tarım arazisi ve ormanlık alanlarda yapılacak çalışmalarda dinamit kullanılacak. Bölgedeki cevher, ayda 20 patlatma yapılarak çıkarılacak. Şirket yılda 142 bin 103 ton cevher elde edileceğini belirtiyor.

Çıkarılan cevher alanda bulunan Kızıltepe cevher zenginleştirme tesisinde siyanürle birlikte işleyecek.

4 bin 728 sayfalık ÇED dosyasında yer alan bilgiye göre proje alanı ve çevresinde yalnızca belirli bölgelerde yetişen endemik türler bulunuyor. Bu bitki türleri arasında çakırotu, ak kıskıs, kızılcıkotu ve hoş keten yer alıyor.