Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 08.02.2021 13:49

Çekmeköy'de 'dere ıslahı' çıkmazı: İmamoğlu'na çağrı

Çekmeköy'de AKP döneminde İBB tarafından başlatılan dere ıslah çalışması sürüyor. İBB, derenin koktuğunu ve taşkınlara sebebiyet verdiğini iddia ediyor. Çekmeköy sakinleri ise bu iddiaya itiraz ediyor.

Ali ISIYEL - Halk TV

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), AKP döneminde Çekmeköy ilçesinde dere ıslah çalışması başlattı. Bu kapsamda birçok gecekondu, yapı kayıt belgesi ve imar affından faydanlandıklarına dair belgeleri olmasına rağmen kepçelerle yıkıldı. Aynı yerde inşaat çalışmaları başlatıldı ve çok katlı binalar dikiliyor. Evi yıkılanlardan biri olan Suna Duman’la Halk TV olarak röportaj yapmış ve yaşadıklarını aktarmıştık. Ancak buna rağmen dere ıslah çalışması sürüyor ve Suna Duman ile onlarca kişinin mağduriyeti devam ediyor. Suna Duman, 917 gündür barakada direnişini sürdürüyor.

İBB'nin videosu tepki çekti

İBB, 14 Ocak 2021’de dere ıslah çalışmasına ilişkin bir video yayımladı. Videoda, söz konusu derenin koktuğu ve taşkınlara neden olduğu öne sürüldü. Ancak Halk TV olarak gittiğimizde derede koku yoktu, cılız akan bir su vardı. Çekmeköy halkı da İBB’nin iddialarını reddederek ıslah çalışmasına tepki gösteriyor.

İBB'nin videosu şöyleydi:

Suna Duman, yıllardır mücadele ettiğini ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da kendisini görmediğini öne sürüyor. Duman’ın iddiasına göre Çekmeköy CHP İlçe Başkanlığı, burada yaşananları İBB’ye yanlış aktarıyor.

CHP İlçe Başkanı iddialara yanıt verdi

Duman’ın bu iddiasını CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş’a sorduk. Kızıldaş, kendisinin defalarca oraya gittiğini ve soruna çözüm bulmak için adımlar attığını söyledi. Kızıldaş, “Ben Suna Hanım’ın yanına defalarca gittim. Kendisini İl Başkanımızla da görüştürdüm. İlk yıkım esnasında da ben oradaydım. Bu planın bir bölümü iptal edildi. Sekiz ev daha yıkılmak durumunda, doğalgazları yok, yolları kapalı… Hep yıkılmış, hem de yıkılacak binalar için belediye başkanıyla da görüştüm. Bu insanlara o bölgede ev verilmesi için. Belki uzlaşacağız bu konuda” diye konuştu.

Kızıldaş: Ben bir koku almadım, bu iddianın sebebini bilmiyorum

İBB’nin ‘koku’ ve ‘taşkın’ iddialarını sorduğumuzda ise “Ben oraya gittiğimde bir koku almadım. Neden böyle bir iddia ortaya atıldığını bilmiyorum” dedi.

Çekmeköy sakinlerinin tepkileri

Çekmeköy sakinleri doğal alanlarının tahrip edilmesine tepkili. Su toplama havzalarının yapılaşmaya açılacağını öne süren vatandaşlar, “Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönem dikkate alındığında bu anlayışların toplum için, toplum sağlığı ve toplumun geleceği için ne kadar büyük tehlikeler taşıdığını da ayrıca görmüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir başka Çekmeköy sakini ise 12 yıldır burada yaşadığını ifade ederek “Son dört-beş yıldır bu ormanda yürüyüşler yapıyorum. Bu derenin ıslah edilmesi konusundaki düşüncelere katılmıyorum. Derenin hiçbir zaman taştığını ya da koktuğunu görmedim. Yaz aylarında daha çok kuruyor. O yüzden ıslah çalışması yapılmasın, doğal haliyle kalsın istiyorum” dedi.

Özel Haber