Bülent Arınç: Demirtaş ve Kavala tahliye edilmeli

Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Habertürk'te katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, yargı reformu konuşulurken gazeteci Deniz Zeyrek'in Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'yı sorması üzerine dikkat çeken bir yanıt verdi.

Demirtaş'ın da Kavala'nın da serbest bırakılması gerektiğini savunan Arınç şu ifadeleri kullandı: 

Selahattin Demirtaş ile ilgili bütün iddia 2014’te yaşanan olaylar. O zaman Diyarbakır ve bazı illerde katliamlar yaşandı. O dönem Başbakan Davutoğlu ben de hükümet sözcüsüydüm. O olaylardan yargılama oldu. Çok sayıda kişi yargılandı. Ama Demirtaş bunlardan yargılanmadı. Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı anlamak için onun yazdığı kitap var Devran isminde. Lütfen alıp onu okuyun. Ben korona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerine değişimler olacak. Yargıçlar özgürlükçü düşünsünler.

 

Osman Kavala 2017’den beri 3 buçuk yıldan beri tutuklu. Hemen hemen her olayla ilgili iddianameleri getiriyorlar. Ben de bunu okudum. Halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum. 30 yıllık ceza avukatıyım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bu iddianameleri dedim. Hatta cübbemi giyeyim dedim. Bizim camiadan bir trol, "Cübbeli Bülo" demişti.

MHP'den ilk tepkiler

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul İl Başkanı Birol Gür, Arınç'ın Demirtaş'a yönelik sözlerine tepki gösterdi. Gür, Arınç'ın 'Devran' kitabıyla ilgili söylediklerine gönderme yaparak "Devran dönmez, Demirtaş teröristtir" paylaşımını yaptı.

ekran-resmi-2020-11-19-23-25-47.png

Devlet Bahçeli’nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek de Arınç’a tepki gösterdi. Çiçek, “Bülent Arınç, PKK’lı Selahattin Demirtaş ve PKK’lı Ayhan Bilgen’in kitaplarının tanıtımından komisyon mu alıyorsun?” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-11-19-23-29-03.png

MHP’li eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Bu adamın fetö ve etnik bölücülerle muhammeti bitmez. Devlet, Hükümet bunları bağırsaklarından bir türlü atıp temizleyemedi” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-11-19-23-32-04.png

Bülent Arınç'ın oğlundan açıklama

tv100’de katıldığı programda Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç’ın mesajını paylaşan Hadi Özışık, “Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç’tan gelen mesaj şöyle, ‘’Kavala konusunda başından beri böyle düşünüyor, daha önce de böyle konuşmuştu. Demirtaş üzerinden Kürtlerin uca giden taraflarını kendi şahsi görüşü olarak toparlamaya çalışıyor’” ifadelerini kullandı.