Buğra Kavuncu: Ümit Özdağ aynı iftiraları daha önce de yaptı

Buğra Kavuncu: Ümit Özdağ aynı iftiraları daha önce de yaptı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında soruları yanıtladı.

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ'ın bir TV programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında 'FETÖ' bağlantısı olduğuna dair bir iddia ortaya atması üzerine devam eden tartışma sürüyor. Kavuncu, Ümit Özdağ'a iddiasını kanıtlamasını söylemiş ve dün Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Aynı şekilde İYİ Parti'nin 81 il başkanı da dün Ümit Özdağ hakkında ihraç talebiyle suç duyurusunda bulundu.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında soruları yanıtladı.

Buğra Kavuncu, "FETÖ'cü müsünüz?" sorusu üzerine yanıt verdi. 

"Ben FETÖ'cü değilim. FETÖ'ye her dönem lanet okudum. FETÖ ile hiçbir şekilde iltisakım, irtibatım olmadı. 2010'dan önce o örgüte sempati duyan insanların olduğu ortamlarda hepimiz bulunduk. Ben hiçbir zaman sempati duymadım. Fethullah Gülen örgüt elebaşını hiç görmedim. Pensilvanya'ya gitmedim. Abant toplantılarına katılmadım. Okullarına dershanelerine gitmedim. Bağışta da bulunmadım."

"KATİAD'ın 150 üyesinin arasında THY, AA, Ziraat Bankası var"

"Partinin iç meselelerini ben kamuoyunda tartışmam" demesine rağmen Ahmet Hakan'a "Bomba patlatacağım" demiş. Benimle ilgili bir iftirada bulundu. Katiad'ın 150 üyesi var. THY, AA, Ziraat Bankası gibi Türkiye'de bilinen büyük şirketlerin üye olduğu bir dernek. Ve dediki benim yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptığım bir dernek KATİAD’dan yola çıkarak, bu derneğin FETÖ ile ilişkili olduğu iddiası üzerinden benim de FETÖ’cü olduğum ve terörist olduğum iftirasını attı. Ben 1997 yılında Kazakistan’a gittim. Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan’da Sovyetler çöktükten sonra ciddi bir pazar oluştu. Türkiye’den binlerce iş adamı bu coğrafyalarda iş yaptı. Her ülkede bir iş adamları derneği kuruldu. 2010’daki üye listesine göre, KATİAD’ın 150 üyesi var. THY, AA, Ziraat Bankası gibi Türkiye'de bilinen büyük özellikle iki aile şirketinin de üye olduğu bir dernek."

"Ümit Özdağ bunu neden yaptı?" sorusunu yanıtlayan Kavuncu şunları söyledi:

"Kendisine sormak lazım neden yaptığını ama ben kendi tahminlerimi söyleyeyim. İstanbul İl Kongresinde bizim bir mücadelemiz vardı. Ben adaydım bir başka aday da vardı. Sayın vekil diğer adayı destekliyordu. Aynı iftiraları o gün de ilçe başkanlarını, delegeleri dolaşarak yaptı. Yetinmedi, üzerine de dedi ki 'Buğra Kavuncu Türk milliyetçilerini partiden tasfiye ediyor'. Ta o dönemden başlayan bir mücadele. Bunlar niye oluyor? Bizler biat kültürüne bayrak açtık. Öyle birisi ötekinin iradesine ipotek koyacak bu bitti. Bu dönem bitti. O katı bir yapı ve orada siyaset yapan zihniyet diyor ki il başkanına talimat veriririm oturur, talimat veririm kalkar. Benim istediğimi ilçe başkanı yapar, istemediğimi yapmaz. Ben İstanbul’a il başkanı olarak geldiğim gün bu tartışmalar yaşanmıştı. Ben de hep şunu söyledim, 'Sayın vekilim bu ilçe başkanıyla sıkıntınız var ama müsaade edin ben diğer İstanbul’daki vekillerimizle de görüşeyim, genel başkan yardımcılarımızla konuşayım' ama tavır 'Ben herkes değilim. Ben bu partinin iki kurucusundan biriyim. Bunu ben problem haline getiririm' oldu. Biz aklımızı, irademizi kimseye teslim etmeyiz. Reis söyler eşraf arkasında ölümüne gider devri bitti. Bu ülkenin başına ne geldiyse bundan geldi."

İsmail Küçükkaya, Cumhuriyet'ten İpek Özbey'in Aytun Çıray ile yaptığı röportajı sordu. Çıray'ın "Tasfiyeye uğrayan arkadaşların belirgin özelliklerinden biri Cumhur İttifakı konusundaki keskin görüşleridir" sözlerine Kavuncu yanıt verdi:

"Buğra Kavuncu olarak ben Millet İttifakı’nın geçiş sürecinde çok önemli olduğunu söyledim. Tasfiye edildim mi? İstanbul İl Başkanıyım. 'Millet İttifakı devam etmesin' diyen vekille sıkıntım var."