Merdeces-Benz tamamen elektrikli araç üretimine başlayacağı tarihi duyurdu

Alman otomobil devi Merdeces-Benz dünyadaki elektrikli araç dönüşümünde önemli bir atıyor. Merdeces-Benz, tamamıyla elektrikli araç üreteceği tarihi açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Temmuz 2021 16:28
Merdeces-Benz tamamen elektrikli araç üretimine başlayacağı tarihi duyurdu

Otomobil sektörü dünyada büyük bir dönüşümün eşiğindeyken, elektrikli araçlar piyasada kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Elektrikli araçların çevreye ve kullanıcıya sağladığı fırsatlar, sektör devlerinin de yeni yatırımlar yapmasına yol açıyor.

Alınan habere göre dünya otomotiv devi Merdeces-Benz 2022-2030 yılları arasında elektrikli otomobil araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına 40 milyar euro yatırım yapacağını duyurdu. Bu tarih tamamlandığında üretici firma tamamıyla elektrikli araç üretimine geçeceğini açıkladı. 

Tamamen elektrikli ya da hibrit olacak

2025 yılı itibarıyla endüstride tamamıyla elektrikli ya da hibrit araçlarla var olacağını açıklayan Merdeces, bu kapsamda iş birliği içerisinde olduğu şirketlerle birlikte  8 farklı batarya üretim tesisi Mercedes İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ola Kallenius, elektrikli araç üretimine geçiş tarihi sorusuna “Asıl mesele, elektrikli araçların üretimiyle ilgili süreçtir. Şu anda bu süreci hızlandırmaya odaklanmış durumdayız"

AB 2035'e kadar dizel ve benzinli araçlar yasaklanacak demişti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu yakın zamanda 2035'e kadar avrupa sınırları içerisinde benzinli ve dizel araç kullanımının yasaklanacağını söylemişti.