Mars'taki göktaşı çarpışmaları 600 milyon yıldır sabit

Mars'taki kraterlerin yeni analizi, göktaşlarının en az 600 milyon yıldır neredeyse aynı sıklıkla Kızıl Gezegen’in yüzeyine çarptığını ortaya koydu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ocak 2022 10:22
Mars'taki göktaşı çarpışmaları 600 milyon yıldır sabit

Bilim insanları gezegenleri şekillendiren jeolojik olaylar ve süreçlere dair ayrıntılı bilgiler elde etmek yüzeydeki çarpma kraterlerini haritalamaya ve saymaya çalışıyor.

Avustralya’daki Curtin Üniversitesi'nden bilim insanları bu amaçla bir krater algoritmasına başvurdu ve Mars’taki 500’den fazla büyük kraterin oluşumunu analiz etti.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Earth and Planetary Science Letters adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırma, Mars kraterlerini oluşturan göktaşı çarpmalarının sıklığının 600 milyon yıldan fazla bir süredir tutarlı olduğunu ortaya koydu.

Bulgulara göre Mars yüzeyinde çapı 20 kilometreden fazla olan krater koleksiyonundan 49’u son 600 milyon yılda oluşmuştu.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Anthony Lagain, "Önceki araştırmalar, göktaşı çarpmalarının sıklığında ani artışlar olduğunu öne sürüyordu. Bu araştırma ise sıklığın milyonlarca yıldır fazla değişmediğini ortaya koydu" diye konuştu.

Lagain, "Dünyada levha tektoniğinin yarattığı aşınma, gezegenimizin tarihini siliyor" diye ekledi.