İsviçreli astrofizikçi: Uzaylıları önümüzdeki 25 yıl içinde bulabiliriz

İsviçreli astrofizikçi: Uzaylıları önümüzdeki 25 yıl içinde bulabiliriz
İsviçreli bir astrofizikçiye göre, önümüzdeki 25 yıl içinde uzaylılar bulunacak.

Sasha Quanz adlı bir astrofizikçi, gerçekleşmiş ve planlanmakta olan teknolojik ilerlemelere dayanarak uzaylı yaşam formu bulma fikrini anlattı.

Daily Mail'e göre, Quanz açıklamasında, "1995 yılında meslektaşım (ve Nobel Ödülü sahibi) Didier Queloz güneş sistemimizin dışındaki ilk gezegeni keşfetti. Bugün 5 binden fazla ötegezegen biliniyor ve bunları her gün keşfediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Quanz'a göre, güneş sistemi dışında yaşam bulmak için belirlediği 25 yıllık zaman dilimi "iddialı ama gerçekleşmeyecek bir şey değil".

Yeni araçlar üzerinde çalışılıyor

İsviçreli astrofizikçi, James Webb Teleskobu'nun görüntüsünü yakalayabildiği gezegenlere dayanarak uzaylı yaşamının keşfedilebileceği teorisini ortaya attı. Ancak teleskobun güçlü olmasına rağmen, henüz keşfedemediği küçük gezegenler olduğunu söyleyen astrofizikçi, onun eksikliklerini kapatabilecek yeni cihazlar üzerinde çalışıldığını belirtti.

Quanz ve ekibi, Son Derece Büyük Teleskop'un (ELT) bir parçası olacak türünün ilk örneği olan orta kızılötesi ELT görüntüleyici ve spektrografının (METIS) geliştirilmesine öncülük ediyor. ELT, Şili'deki Avrupa Güney Gözlemevi tarafından inşa ediliyor ve bu on yılın sonuna doğru tamamlandığında, 130 fit genişliğinde bir aynaya sahip olacak, bu da onu dünyanın en büyük optik teleskobu haline getiriyor.

"Cihazın asıl amacı, en yakın yıldızlardan birinin etrafında potansiyel olarak Dünya'ya benzeyen karasal bir gezegenin ilk fotoğrafını çekmek. Ancak uzun vadeli vizyonumuz bunu sadece birkaç yıldız için değil, düzinelerce yıldız için yapmak ve düzinelerce karasal dış gezegenin atmosferlerini araştırmak. Bilmediğimiz şey, bu karasal gezegenlerin atmosferlerinin olup olmadığı ve bu atmosferlerin nelerden oluştuğudur" diyen Quanz, bu dış gezegenlerin birçoğunun tıpkı Dünya gibi yaşamı destekleyebileceğini de sözlerine ekledi.

halktv.com.tr // Dış Haberler