Yapay zeka robotu Erica gülmeyi öğreniyor

Yapay zeka robotu Erica gülmeyi öğreniyor
Bilim insanları, doğru zamanda ve doğru şekilde gülmeyi başarabilen yapay zeka sistemi geliştiriyor.

The Guardian'ın haberine göre Erica adlı esprilere gülen robotun arkasındaki ekip, insanlar ve yapay zeka arasında doğal sohbetler kurulabileceğini söyledi.

Frontiers in Robotics and AI'da yayınlanan araştırmanın baş yazarlarından olan Kyoto Üniversitesi'nden Dr. Koji Inoue, "Sohbet yapay zekalarının önemli özelliklerinden birinin bu olduğunu düşünüyoruz. Robotun kullanıcılarla empati kurabilmesinin bir şeklinin gülümsemek olduğunda karar kıldık" diyor.

Verilerin toplanışı

Inoue ve meslektaşları, yapay zeka sistemine sohbet sırasında gülme becerisini öğretmeye çalışıyor. Araştırmacılar, dört amatör kadın oyuncu tarafından uzaktan opere edilen robot ile erkek üniversite öğrencileri arasında gerçekleşen 80'den fazla hızlı tanışma diyaloglarından veri topladı.

Toplanan veriler arasında karşılıksız gülme, içinde mizahın olmadığı, sadece nezaketen ya da mahcup gülüşmelerin olduğu sosyal gülümsemeler ve gerçekten neşeden kaynaklı gülümsemeler yer aldı. Sözkonusu veriler daha sonra yapay zeka sistemine, gülüp gülmemeye karar vermek ve bu eylemi uygun şekilde gerçekleştirmeyi öğretmek amacıyla kullanıldı.

Inoue, "Bu çalışmada yaşadığımız en büyük zorluk, gerçekten paylaşılan karşılıklı gülüşmeleri tespit etmekti ki bunu yapmak kolay olmadı çünkü bildiğiniz üzere çoğu gülüşme gerçekten karşılıklı olarak hissedilerek gerçekleşmiyor. Analiz için kullanabileceğimiz gülüşmeleri kategorize ederken dikkatli olmalıydık ve her gülümsemeye karşılık verilmemesinin farkında olarak hareket etmeliydik" dedi.

130 gönüllüye izletildi

Ekip, Erica'nın "mizah anlayışını", bir kişiyle paylaşması için dört kısa diyalog oluşturarak ve yeni paylaşılan kahkaha algoritmasını mevcut konuşma yazılımına entegre ederek test etti. Bunlar Erica'nın hiç gülmediği ya da kahkahayı her algıladığında sosyal olarak gülümsediği senaryolarla karşılaştırıldı.

Klipler paylaşılan kahkaha algoritmasını empati, doğallık, insana benzerlik ve anlayış açısından değerlendiren 130 gönüllüye izletildi.

'Bilince sahip değiller ama sizi inandırabilirler'

Araştırmacılar kahkahanın, kendine özgü karakteri olan robotlar yaratılmasına yardımcı olabileceğini söyledi. "Yapay zekaların bunu gülme, göz göze gelme, jestler ve konuşma tarzı gibi davranışlarla gösterebileceklerini düşünüyoruz" diyen Inoue, "bir robotla bir arkadaşımızla yaptığımız gibi sıradan bir sohbet" gerçekleştirmenin mümkün olmasının 20 yıldan fazla zaman alabileceğini de sözlerine ekledi.

Oxford Üniversitesi Oxford İnternet Enstitüsü'nden Prof Sandra Wachter ise şunları söyledi: "Aklımızda tutmamız gereken şeylerden biri, bir robotun ya da algoritmanın sizi asla anlayamayacağıdır. Sizi tanımıyor, sizi anlamıyor ve gülmenin anlamını bilmiyor. Bilince sahip değiller ama sizi neler olup bittiğini anladıklarına inandırmakta çok başarılı olabilirler"

halktv.com.tr // Dış Haberler

Fotoğraf: Koji Inoue