Hycean: Bilim insanları insan yaşamına uygun yeni gezegenler keşfetti

Hycean: Bilim insanları insan yaşamına uygun yeni gezegenler keşfetti
Bilim insanları, güneş sisteminin dışında insan yaşamının mümkün olduğu birden fazla gezegen keşfettiklerini duyurdu. Hycean isimli bu yeni keşif, Dünya dışında yaşam arayışı için dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalar neticesinde güneş sistemi dışında insan yaşamına uygun gezegenler olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacıların 'Hycean' adını verdikleri gezegenler, okyanuslarla çevrili ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip.

Gezegenlerden bazılarının bir yanı devamlı olarak karanlık, diğer yanı da aydınlık.

Yıldızlara yakın oldukları için insan yaşamının yalnızca karanlık tarafta mümkün olacağı düşünülüyor. 

thumbs-b-c-c8142e8fa38823a874f2964cdcf7e4b1.jpg

'Mini-neptün'

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, uzun süredir yaşama uygun Dünya gibi başka gezegenlerin izini süren Cambridge Üniversitesi astronomi uzmanları ise yaptıkları son çalışmalar sonucu yarıçapı Dünya'dan iki kat fazla, kütlesi de sekiz kat fazla olan ve 'mini-Neptün' olarak niteledikleri gezegen formunda da yaşamın mümkün olabileceğini keşfettiler.

'Su dünyaları'

Hycean ismi verilen yaşanabilir gezegenler grubu, sıcak, okyanusla kaplı ve hidrojen zengini de bir atmosfere sahip.

Dünya'dan 2 kat daha büyük 

Atmosfer sıcaklığı ortalama 200 santigrat dereceye ulaşan bu gezegenlerin yarıçapları Dünya'dan iki kat daha büyük ve kütleleri de 10 kat daha fazla.

Öte yandan büyük gezegenler Dünya boyutlarındaki diğerlerine oranla daha kolay bulunabiliyor.

thumbs-b-c-e9e693c0a87e17e2b658c0e8de1d84d4.jpg

'Hidrojen zengini su dünyaları'

Guardian'a konuşan araştırmanın yürütücülerinden Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Nikku Madhusudhan, Hycean gezegenlerini "hidrojen zengini atmosfere sahip su dünyaları" olarak tanımlıyor. Bu tür gezegenleri bulmaya odaklanmanın Dünya'nın ötesinde yaşam arayışını da hızlandırabileceğini söyleyen Madhusudhan, NASA'nın Kasım ayında uzaya fırlatması beklenen James Webb Uzay Teleskobu'nun da desteğiyle önümüzdeki iki ya da üç yılda ilk biyolojik göstergeleri keşfedebileceklerini belirtiyor.

Madhusudhan ayrıca, Dünya benzeri küçük gezegenlerin atmosfer özelliklerinin güneş benzeri yıldızlara yakın olmaları nedeniyle, yaşam belirtileri keşfetmeyi zorlaştırdığına dikkat çekiyor.

Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan makalede ise Cambridge Üniversitesi araştırma ekibi, bu gezegenlerin kütlesinin yüzde 90'ının su olduğunu belirtti.

Fotoğraflar: AA