İsrail'den en kapsamlı BioNTech araştırması: Hangi yan etkiler görüldü?

İsrail'den en kapsamlı BioNTech araştırması: Hangi yan etkiler görüldü?
İsrailli bilim insanları tarafından yürütülen en kapsamlı yan etki araştırmada, aşılanan 885 bin kişiye bakıldı ve aynı rakam aşılanmayanlarla karşılaştırıldı. En kapsamlı yan etki takibi, asıl riskin aşı değil koronavirüs (Covid-19) olduğunu ortaya koydu.

İsrail'de yapılan kapsamlı araştırmada, BioNTech aşısıyla ilgili ya da ilgisiz tüm yan etkiler mercek altına alındı. Araştırmanın sonuçları, The New England Journal of Medicine'de yayınlandı. Araştırmacılar 884 bin 828 aşılanmış ve eşit sayıdaki aşılanmamış insanın bulgularını karşılaştırdı. 

'Asıl riskin aşı değil koronavirüs'

Yapılan en kapsamlı yan etki takibi olarak değerlendirilen araştırma, asıl riskin aşı değil koronavirüs (Covid-19) olduğunu ortaya koydu.

Duvar'da yer alan habere göre, BioNTech aşısı hakkındaki en kapsamlı güvenilirlik raporlarından biri yayınlandığına dikkat çeken Virolog Semih Tareen, aşı ile alakalı olmayan pek çok yan etki tespit edildiğini belirtti.  tespit edildi.

Virolog Semih Tareen açıkladığı sonuçlara göre, aşı ile bağlantılı olan yan etkiler arasında bilinen yan etkiler görüldüğüne dikkat çekti. 

Aşı ile bağlantılı bilinen yan etkiler şöyle: 

  • Miyokardit (kalp iltihabı): 100 binde 2.7

  • Lenfadenopati (lenf şişmesi): 100 binde 78

  • Apandisit: 100 binde 5

  • Zona hastalığı (100 binde 15.8)

 70-loe7-jfif.webp

Aşı kalp iltihabı riskini azaltıyor 

Kalp iltihabı (Myokardit) vakaları, SARSCOV2 enfeksiyonlarında 100 binde 11 görülüyor. Bu rakamın çok fazla olduğu değerlendiriliyor. Yani aşı kalp kası iltihabı (myokardit) riskini 4 kat azaltıyor. Hatta aşı sayesinde SARSCOV2 ile görülen hemen hemen tüm endişe uyandıran semptomlar azaldı.

Aşı olmayanlarda artış gösteren rahatsızlıklar

  • SARS2 enfeksiyonunda aşı olanlara kıyasla; aküt böbrek hasarı 125 kat, kalp ritm bozukluğu 166 kat, pıhtı 43 kat, beyin kanaması 8 kat, kalp krizi 25 kat, myokardit 4 kat, akciğer embolismi 62 kat daha fazla görüldü.
  • Lenf şişmesi ve zona aşı olan grupta daha fazla.
    Burada 885 bin aşılanan kişide aşıdan dolayı pıhtılaşma görülmedi (Tercüme: Bu aşı pıhtılaşmaya neden olmuyor.)
  • Yüz felci (Bell’s palsy) FDA raporunda 40 bin kişide normal halk ortalamasının üzerinde görülmemişti. Bu yayında aşı olmayan grupta 59 vaka, aşılanan grupta 81 vaka görüldü. İstatistiksel olarak ciddi bir fark olmasa da yine de bu gözleme değindiler (1.32 kat risk oranı).
  • Aşı ile bariz bir bağlantısı gözükmese de zona artışı ile alakalı olabileceği düşünüldü (Zonaya sebep olan Herpes Zoster virüsü ile yüz felci bağlantısı eskiden biliniyor).

Üçüncü dozda 3 kat fazla antikor

Öte yandan üçüncü dozu için ABD’de onay başvurusuna hazırlanan ilaç şirketi Pfizer, üçüncü doz aşının Covid-19’a karşı antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artırdığını açıkladı.

İsrail Sağlık Bakanlığı, BioNTech-Pfizer aşısının üçüncü dozunu olan 60 yaş ve üstü kişilere yönelik araştırmasının bazı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 60 yaş ve üstü kişilerde üçüncü dozun, vurulduktan 10 gün sonra enfeksiyona karşı ikinci doza oranla 4 kat daha fazla koruma sağladığı belirtildi.

40-uryf-jfif.webp