Google, haber sitelerine para ödeyecek

Google, 300'den fazla haber kuruluşuyla anlaşmaya vardı. Anlaşma kapsamında bu haber sitelerine telif hakkı ödemesi yapılacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 12:52
Google, haber sitelerine para ödeyecek

Google; Almanya, Fransa ve dört AB ülkesindeki 300'den fazla yayıncıya haberleri için ödeme yapacak. Anlaşmaya göre haber sitelerine yapılacak ödemenin kolaylaştırılması için bir ödeme aracı sunulacak

Reuters'ta yer alan habere göre, Google Haber ve Yayın Ortaklıkları Direktörü Sulina Connal'ın hazırladığı bir blog gönderisine ulaşıldığı söylenirken, bu gönderide Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda'daki bazı haber kaynakları ile anlaşıldığı ancak anlaşmaların bunlarla sınırlı olmayacağının belirtildiği ifade edildi. Blog gönderisinde "diğer Avrupa Birliği ülkeleri" ibaresine de yer verildi.

300’den fazla siteye ödeme yapacak

Haber ve yayın ortaklıkları direktörü Sulina Connal, "Şimdiye kadar Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda'da 300'den fazla ulusal, yerel ve uzman haber yayınını kapsayan ve daha birçok tartışmanın devam ettiği anlaşmalarımız var" dedi.

Connal blog yazısında, "Şu anda Almanya ve Macaristan'dan başlayarak ve önümüzdeki aylarda diğer AB ülkelerine sunulmak üzere binlerce daha fazla haber yayıncısına teklif sunmak için yeni bir aracın piyasaya sürüldüğünü duyuruyoruz" dedi.